Webnoviny - Svet

Ferrari P540 je jediné svojho druhu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) – Prvým autom, ktoré v rámci tohto programu vzniklo, bolo Ferrari P4/5. Išlo o duchovného nástupcu slávneho pretekárskeho auta zo šesťdesiatych rokov minulého storočia s označením P3/4. Auto si dal postaviť pán James Glickenhaus na technickom základe Ferrari Enzo. Auto však malo unikátnu karosériu navrhnutú Pininfarinom a stalo sa tak jediným svojho druhu. Majiteľa to stálo štyri milióny amerických dolárov.

Ďalším multimilionárom, ktorý prejavil záujem o „vlastné“ Ferrari, je pán Edward Walson. Na vývoji svojho auta sa osobne podieľal a nechal sa inšpirovať zlatým Ferrari, ktoré sa objavilo vo filme Toby Dammit z roku 1968. Dizajn karosérie bol navrhnutý v štúdiu Pininfarina za Walsonovej asistencie a následne bola karoséria vyrobená v Maranelle. Po štrnástich mesiacoch vývoja sa jeho sen stal skutočnosťou.

Ferrari P540 Superfast Aperta po technickej stránke vychádza z modelu 599 GTB Fiorano. Nemá však strechu a preto musela byť pôvodná konštrukcia vystužená. Hmotnosť však pri tom vďaka použitiu karbónu narástla iba o 20 kg. Pod kapotou sa nič nemenilo. Na pohon slúži rovnaký šesťlitrový dvanásťvalec s výkonom 456 kW (620 k) a krútiacim momentom 608 Nm, ktorý rovnako ako v prípade modelu 599 GTB roztáča zadné kolesá prostredníctvom šesťstupňovej prevodovky.

Ondrej Rabatin / Webnoviny.sk

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM