Webnoviny - Svet

Festival KREATER zožal veľký úspech a pozitívne ohlasy

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 7. septembra (WBN/PR) – Minulý víkend sa konal v Banskej Štiavnici nultý ročník divadelného festivalu KREATER, ktorý bol zameraný primárne na site specific tvorbu. Počas festivalu sa stretla v Štiavnických vrchoch stovka umelcov, amatérov, študentov umeleckých škôl a dobrovoľníkov, ktorí spoločne vytvorili jedinečné diela.

Pod ich rukami ožilo nádvorie a park kaštieľa vo Svätom Antone, Starý Zámok, Centrálka – bývalý internát Evanjelického lýcea a Trojičné námestie, kde mohli diváci vidieť okrem umeleckých stánkov aj obrie bábky s kaukliarskym sprievodom, pouličnými umelcami a ohňovú show. Po celý týždeň sa organizovali jam sessions na terasách podnikov Archanjel a Art Café, kde hudobníci z celého Slovenska príjemne hrali do skorých ranných hodín.

„Cieľom festivalu bolo priniesť do štiavnických uličiek umelecký život, prilákať umeleckú komunitu z celého sveta a atraktívnou formou prebudiť zabudnutú históriu Banskej Štiavnice. Myslím si, že sa to podarilo. Celý festival sa niesol v skvelej atmosfére, harmónii a behom tvorivého procesu vznikol nejeden hlboký priateľský vzťah. O úspešnosti festivalu hovorí aj počet návštevníkov, ktorí predstihol všetky naše očakávania.“ hovorí autorka projektu Mgr.art. Lucia Kovalčíková.

Hlavným dejiskom celého festivalu bola Budova „Centrálky“ na Nám. Sv. Trojice, ktorá bola postavená v r. 1912 ako internát Evanjelického lýcea. Odvtedy bola využívaná na prevádzku rôznych školských zariadení (internáty, školy). Hoci v roku 2010 bola vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku, už niekoľko rokov je opustená a chátra. Mladí umelci, ktorí milujú genia loci Banskej Štiavnice, sa rozhodli budovu Centrálky oživiť a spraviť z nej umeleckú akadémiu a kultúrne centrum. Aktívne spolupracujú s Hudobnou a umeleckou akadémiou Jána Albrechta v Banskej Štiavnici, ktorá má zatiaľ akreditované len dva študijné programy.

„Mojim cieľom a veľkou túžbou je rozšíriť akadémiu o študijné programy v oblasti autorskej divadelnej tvorby a interpretácie. Kým sa však Centrálka stane opäť školou, mladí umelci ju plánujú oživovať ďalšou permanentnou tvorbou, výstavami, divadelnými predstaveniami, koncertami a tematickými večierkami. Ich snahou je upozorniť na jedinečnú kultúrnu pamiatku a získať tak peniaze na jej rekonštrukciu.“ hovorí Mgr.art. Lucia Kovalčíková.

Občianske združenie Štiavnické múzy vyhlásilo zbierku na záchranu storočnej budovy – Centrálky. Všetkým podporovateľom za príspevok na číslo účtu 2655517253/0200 vopred ďakujeme.

Viac informácií o jednotlivých predstaveniach a fotografie z celého festivalu nájdete na www.kreater.sk

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM