Webnoviny - Svet

Festival peknej hudby otvorí katalánska sopranistka R. Mateu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 22. júla (WBN/PR) – 12. ročník Festivalu peknej hudby (FPH) prinesie závan Katalánska a to v podobe svetovej hviezdy – sopranistky Rosi Mateu, ktorá otvorí FPH vo štvrtok 28. júla o 20.00 h recitálom v kostole Sv. Kataríny v Banskej Štiavnici. Rosa Mateu je známa predovšetkým interpretáciou domácich autorov. Je rodáčkou malebného mestečka Vilassar de Mar, študovala na Konzervatóriu v Barcelone pod vedením Carmen Bustamante. V nedávnej dobe účinkovala v St. Peterburgu, v Taliansku, USA, Ukrajine a Kolumbii, často na predstaveniach venovaných Xavierovi Montsalvatgemu.

Festival peknej hudby sa už od začiatku svojej existencie snaží vo svojej programovej štruktúre ponúkať návštevníkom rôzne hudobné žánre, štýly medziiným nevynímajúc operný spev, či tvorbu pre operných spevákov. Banská Štiavnica, ktorá inak nemá možnosť hostiť svetových umelcov operného sveta má túto možnosť len vďaka Festivalu peknej hudby. Spomeňme aspoň historické vystúpenie mága Sergeja Kopčáka, ktorý vystúpil na FPH po 20 rokov neúčinkovania na Slovensku, ale aj recitál nezameniteľnej Ľubice Vargicovej s jej operným kolegom Vladimírom Chmelom.

Rosa Mateu je známa španielskemu a medzinárodnému publiku pre jej expresívny a farebne bohatý hlas. Jej výrazná muzikalita jej umožňuje ľahké prispôsobenie rôznym štýlom a postavám. Jej vystúpenia v Európe, Spojených štátoch a Južnej Amerike boli vysoko ocenené tak publikom, ako aj hudobnou kritikou.

V Banskej Štiavnici predvedie svoje umenie v sprievode klaviristky Anny Ferer a zaznejú diela Xaviera Montsalvatgena, Enriqua Granadosa, Manuela de Fallu, Joaquin Turina a ďalších španielskych skladateľov.

HISTÓRIA FPH Festival peknej hudby (FPH) vznikol z iniciatívy manželov Eugena Procháca a Lele Zemanovej v roku 1999, ktorým učaroval banskoštiavnický región napriek ich bratislavskému pôvodu. FPH sa stal priekopníkom v oblasti sprostredkovania jedinečných zážitkov v oblasti klasickej hudby v tomto malebnom historickom meste UNESCO. Prvý Festival Peknej Hudby sa konal v Banskej Štiavnici a postupne sa rozšíril aj do neďalekého Sv. Antona a Sklených Teplíc. Doteraz zaznelo spolu 51 koncertov a vystúpilo vyše 320 domácich aj zahraničných umelcov. Od roku 2006 Občianske združenie Pekná Hudba rozšírilo svoje aktivity aj o Štiavnické letné kurzy (ŠLK) – majstrovské kurzy určené pre študentov a mladých profesionálnych hudobníkov.

http://www.fph.sk

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM