Webnoviny - Svet

Festival v Poprade bude aj o prvom čs. výstupe na Everest

WEBNOVINY.SK

POPRAD 21. septembra (WEBNOVINY) – V znamení 25. výročia od prvého československého výstupu na najvyššiu horu sveta Mt. Everest sa bude niesť 17. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade. V polovici októbra sa pod Tatrami zídu viacerí účastníci úspešnej expedície ako Michal Orolín, Ivan Fiala, Ľudovít Záhoranský, Miloslav Neuman, Vladimír Launer, František Kele ako aj Zoltán Demján, ktorý spolu s Jozefom Psotkom stál 15. októbra 1984 na vrchole Mt. Everestu. Pri tejto príležitosti pripravil Vladimír Launer fotovýstavu Himaláje 84 – Sagarmatha, ktorá bude vo vstupnom priestore Mestského úradu v Poprade, kde sa v dňoch 14. až 18. októbra uskutoční festival horských filmov. Organizátori pripravili besedu s účastníkmi expedície na Everest.

Do súťažnej prehliadky 17. ročníka Medzinárodného festivalu horských filmov sa tohto roku prihlásilo 98 filmov z 18 krajín, informovala na tlačovej besede riaditeľka festivalu Mária Hámorová. Do finále vybrali organizátori 31 súťažných filmov, ktoré sa budú uchádzať o hlavnú cenu festivalu Grand Prix. Vo finálovej súťaži je aj päť slovenských filmov. Pavol Barabáš sa predstaví filmom Bhután – hľadanie šťastia, Juraj Jedinák a Stanislava Bariaková filmom Krajina za severným vetrom, Rastislav Hatiar filmom Ice Fiction, Peter Púchy filmom Nezabudneme a s filmom Svalbard sa predstaví Martin Kováč.

Víťaza festivalu horských filmov v Poprade určí medzinárodná porota, v ktorej sa tohto roku stretli filmári Michael Dillon, Jerzy Porebski a Steve Lichtag, ktorý bude predsedať porote. Hosťami tohtoročného festivalu budú španielsky lezec Dani Andrada a český cestovateľ, horolezec a fotograf Rudolf Švaříček.

Festivalová prehliadka sa začne v stredu 14. októbra vo veľkej sále Mestského úradu v Poprade. Vo štvrtok pribudne sála Domu kultúry v Poprade a od piatka sa budú vybrané súťažné filmy premietať aj v kežmarskom kine Iskra. Ceny vstupeniek na súťažný blok sú tri eurá. Dopoludňajšie reprízy a nesúťažné bloky budú stáť dve

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM