Webnoviny - Svet

Festival Východná si pripomenie osobnosti folklóru

WEBNOVINY.SK

Folklórny festival VýchodnáIlustračné foto SITA/Michal VeselskýBRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – Folklórny festival Východná si vo svojom 57. ročníku zaspomína na dve významné osobnosti slovenskej folkloristiky, ktoré tento rok navždy odišli. Poctou Klimentovi Ondrejkovi a Jozefovi Majerčíkovi bude program s jednoduchým názvom Ďakujeme. Autori v ňom prepoja projekcie archívnych záznamov s choreografiami inšpirovanými tvorbou oboch legiend. Návštevníci najstaršieho a najrozsiahlejšieho celoslovenského folklórneho festivalu s medzinárodnou účasťou na Slovensku si ich budú môcť pripomenúť hneď v prvý večer, v piatok 1. júla od 22:00. Na veľkej scéne amfiteátra vo Východnej sa v hodinovom programe predstavia vybrané folklórne kolektívy i jednotlivci. Folklórny festival Východná sa aj tento rok uskutoční v tradičnom termíne, v prvý júlový víkend, od 1. do 3. júla vo Východnej, agentúru SITA o tom informovalo Národné osvetové centrum.

Kliment Ondrejka a Jozef Majerčík svoje životy v istom období spojili s Východnou

Jozef Majerčík v rokoch 1952 – 1953 stál pri zrode festivalu a bol dlhoročným členom programovej rady, autorom a režisérom mnohých scénických programov a súťaží. Kliment Ondrejka bol v rokoch 1994 až 1997 a 2000 členom programového štábu festivalu Východná a v rokoch 1992, 1994, 1995, 1996 a 2000 aj autorom programov. Významný hudobný vedec, folklorista a etnochoreológ Kliment Ondrejka zomrel v sobotu 19. februára tohto roku vo veku 81 rokov. Folklorista, tanečník, národopisný zberateľ, herec a pedagóg Jozef Majerčík ho nasledoval len o niekoľko týždňov neskôr – v pondelok 4. apríla ako 82-ročný.

Dramaturgia tohto ročníka festivalu sa vráti k starším koncepciám odborníkov z oblasti tradičnej kultúry. Pribudnú školy tanca, spevu a hry na hudobné nástroje pre dospelých a aj remesiel. Premietať sa budú archívne záznamy pôvodných foriem ľudového tanca a hudby. Medzi účinkujúcimi v jednotlivých autorských programoch sa predstavia i víťazi posledných ročníkov celoštátnych súťaží v ľudovom tanci detí aj dospelých a špeciálna pozornosť sa venuje výstupom najstarších folkloristov. Súčasťou festivalového programu bude okrem iného i odborný seminár mladých tvorcov, choreografov, tanečných pedagógov, etnológov na tému smerovania folklórnych festivalov a podôb folklorizmu v súčasnosti.

Festival Východná sa po prvý raz konal v roku 1953 z iniciatívy východniarskej národopisnej družiny Kriváň, ktorej členovia sa po úspechu na slávnostiach v Strážnici rozhodli uskutočniť podobné slávnosti i na Slovensku. Na prvých národopisných Slávnostiach piesní a tancov vystúpili folklórne skupiny z Východnej, Važca, Štrby, Liptovskej Tepličky, Liptovských Sliačov, Hladovky a Sihelného. V roku 1954 vybudovali nový amfiteáter a v roku 1955 sa z miestnych slávností stala okresná prehliadka. Tá o rok neskôr získala celoslovenský charakter i nové pomenovanie Slávnosti vo Východnej. Na tomto festivale sa po prvý raz prezentovali práce ľudových výtvarníkov a po prvý raz sa konal sprievod obcou. Názov Folklórny festival Východná sa zrodil v roku 1967 a v tom istom roku sa uskutočnil aj prvý priamy prenos Československého rozhlasu. Od roku 2010 je festival zaradený do systému podujatí IOV. Hlavným organizátorom Východnej je z poverenia Ministerstva kultúry SR Národné osvetové centrum s podporou a spoluúčasťou Žilinského samosprávneho kraja, Liptovského kultúrneho strediska a obce Východná. Viac o festivale, kompletnom programe jeho 57. ročníka a ďalšie informácie možno nájsť na webstránke Národného osvetového centra – http://www.nocka.sk/vychodna.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM