Webnoviny - Svet

Fico chce zmeny v článku o vlastníckom práve

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. januára (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico sa chystá otvoriť Ústavu SR, aby mohol uzákoniť zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Dnes preto predložil do skráteného medzirezortného pripomienkového konania dva zákony. Informoval o tom dnes podvečer na Úrade vlády SR.

„Musíme predložiť do Národnej rady SR malú novelizáciu Ústavy SR. V tejto novelizácii Ústavy SR chceme vstúpiť do práva na ochranu vlastníckeho práva a to tak, že zaradíme do článku 20 nový odsek, ktorý umožní prijatie osobitného zákona, ktorý sa bude zaoberať majetkom, ktorý bol získaný nelegálne alebo bol získaný tak, že ho niekto napríklad kúpil za nelegálne príjmy. Ak budeme mať takýto ústavný základ v ústave, že je možné aj takýmto spôsobom zasiahnuť do vlastníckeho práva, potom môžeme pristúpiť k schváleniu samotného zákona o preukazovaní pôvodu majetku,“ vysvetlil Fico svoj postup. Podľa neho vláda nechce otvárať ústavu, ale ak chce schváliť zákon o preukazovaní pôvodu majetku, je táto malá novelizácia ústavy nevyhnutná. „Súčasne ako budeme vo vláde rokovať o tejto malej novelizácii ústavy, budeme rokovať aj o samotnom návrhu zákona o preukazovaní pôvodu majetku.“ Tento zákon vláda predkladá ako obyčajný zákon a podľa Fica má rovnaké atribúty, ktorými sa už Ústavný súd SR zaoberal v zákone o preukazovaní pôvodu majetku z roku 2005, o ktorom o tri roky neskôr Ústavný súd SR rozhodol, že je protiústavný.

Vláda navrhuje, aby bolo možné skúmať pôvod majetku v civilnom konaní, v ktorom bude musieť občan vysvetliť, odkiaľ vzal príslušný majetok. Podľa Fica by sa tak mali prokurátori a súdy zaoberať podaniami, ktoré sa týkajú hodnoty podozrivého majetku rovnajúcej sa minimálne 1 000-násobku minimálnej mzdy. „Dávame aj alternatívu 1 500-násobku minimálnej mzdy. Budeme sa oboma alternatívami zaoberať,“ povedal Fico, ktorý je sám za prvú alternatívu. „Ak zoberieme, že minimálna mzda je niečo viac ako 300 eur, to bude dohromady 300-tisíc eur. Čiže bavíme sa o sume okolo 10 miliónov korún,“ povedal. Ak občan nebude vedieť pred súdom preukázať pôvod majetku, tak ten prepadne v prospech štátu. „Chcem zdôrazniť, že ide o zákon na extrémne situácie,“ povedal premiér. Podľa neho podanie na finančnú políciu bude musieť byť podpísané tým, kto ho podáva, a polícia s prokuratúrou sa bude musieť zaoberať aj overovaním totožnosti toho, kto takéto podanie podá na políciu či prokuratúru. „Aby sme sa vyhli rôznym anonymom, nezmyslom, ktoré by tu mohli vzniknúť,“ povedal. V retrospektivite by mal zákon umožňovať podozrivé nadobudnutie majetku od 1. januára 1990. Tento dátum zvolila vláda preto, lebo podľa Fica sa vtedy začali všetky procesy dražieb, malej privatizácie, veľká privatizácia a ďalšie možnosti, kde sa mohol ktokoľvek obohatiť.

Vláda by o zákonoch mala rokovať na svojom prvom stretnutí v tomto roku 13. januára, aby potom mohli o vládnych návrhoch rokovať poslanci NR SR na februárovej schôdzi. „Ide o plnenie programového vyhlásenia vlády. Očakávam preto aj od koaličných partnerov, že zákon podporia. A pokiaľ by aj za zákon zahlasovali opozičné strany, čo budú musieť, inak neprejde novelizácia Ústavy SR, tak netreba sa tomu brániť,“ povedal Fico. Premiér považuje tento zákon „nad rámec koaličnej zmluvy, nad rámec akýchkoľvek vzťahov medzi politickými stranami“.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM