Webnoviny - Svet

FICO: Daň z nafty sa zníži do konca mesiaca

WEBNOVINY.SK

fico Foto: SITA

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Spotrebná daň z nafty by sa mala ešte do konca tohto mesiaca znížiť. Podľa premiéra Roberta Fica by mala klesnúť zo súčasných 0,481 eura za liter na 0,391 eura za liter. V praxi by sa tak ceny nafty na čerpacích staniciach mali znížiť z 1,14 eura za liter na 1,01 eura za liter. Premiér o tom informoval po pondelňajšom stretnutí s predstaviteľmi zamestnávateľov, odborov a dopravcov. Zníženie spotrebnej dane z nafty bude podľa Fica podmienené znížením počtu ministerstiev.

Podľa informácií agentúry SITA by malo ísť o ministerstvá, ktoré podľa koaličnej zmluvy pripadli SNS. Vládni legislatívci tak majú pripraviť zrušenie ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja a ministerstva životného prostredia. Envirorezort odobral Fico národniarom vlani v auguste po neutíchajúcom škandále s predajom voľných emisných jednotiek. Kompetencie ministerstva životného prostredia by mali prejsť na ministerstvo hospodárstva. Agenda ministerstva výstavby sa rozdelí medzi ministerstvo hospodárstva a ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Spravovanie eurofondov, ktoré má v súčasnosti ministerstvo výstavby, by mal dostať pod svoj úrad podpredseda vlády pre národnostné menšiny a ľudské práva Dušan Čaplovič.

S iniciatívou znížiť spotrebnú daň z nafty a benzínov v pondelok prišla aj SDKÚ-DS. Najsilnejšia opozičná strana podľa poslanca Ivana Štefanca opätovne do parlamentu predloží novelu zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, na základe ktorej by sa spotrebná daň v prípade benzínov mala znížiť o tri centy a v prípade nafty o šesť centov.

Zníženie cien pohonných látok prostredníctvom zníženia spotrebnej dane z benzínu a nafty sa poslanci za SDKÚ-DS Ivan Štefanec a Ivan Mikloš pokúsili presadiť aj v roku 2008. Do parlamentu predložili rovnakú novelu zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, akú sa počas bývalej Dzurindovej vlády opakovane pokúšal presadiť vtedajší opozičný politik Robert Fico. Poslanci v pléne však iniciatívu SDKÚ-DS nepodporili.

Spotrebná daň z nafty je na Slovensku od roku 2003 vo výške 0,481 eura za liter a v prípade benzínov 0,515 eura za liter. Minimálna sadzba platná v krajinách Európskej únie je pritom stanovená na úrovni 0,302 eur za liter nafty a 0,359 eur za liter benzínu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM