Webnoviny - Svet

FICO: Iveta Radičová nie je schopná zabezpečiť nič

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 16. augusta (WEBNOVINY) – Budúce hlasovania poslancov najväčšej opozičnej strany Smer-SD v súvislosti s európskymi stabilizačnými mechanizmami zostávajú aj po utorňajšom rokovaní predsedu strany Roberta Fica s premiérkou Ivetou Radičovou otázne.

Fico na tlačovej konferencii po tomto rokovaní zopakoval, že Smer-SD je za podporu eurovalu 1 aj 2, či ich jeho poslanci aj skutočne v parlamente podporia, však opäť neuviedol. Tvrdí, že koalícia si musí zabezpečiť svojich 79 hlasov.

„Nerátajte hlasy stále. Kde to Slovensko chceme mať? Tak treba postaviť otázku. Viac konkrétnejší už byť neviem,“ povedal Fico.

Predseda Smeru pritom po rokovaní s Radičovou uviedol, že s premiérkou nie je o čom rokovať, pretože sama nevie, akú podporu môže pri návrhoch súvisiacich s európskymi stabilizačnými mechanizmami očakávať od svojich koaličných partnerov. „Iveta Radičová nie je schopná zabezpečiť nič,“ povedal.

Viac o tejto téme sa dočítate v:

Navýšenie eurovalu by ohrozilo rating krajín eurozóny Prezident sa s SDKÚ-DS zhodol o eurovale Názory na riešenie eurozóny sa môžu zmeniť, pripustil Figeľ Uvedenie dohôd z Bruselu do praxe je podľa Mikloša kľúčové SaS tvrdí, že pri eurovale dodržiavame programové vyhlásenie Odborári chcú, aby sa euroval navýšil

Rokovať chce preto s predsedami koaličných strán a pýtať sa ich, ktorým smerom by sa malo podľa nich Slovensko uberať. Smer-SD má podľa Fica jasnú predstavu. „Všetky slovenské politické strany by mali vidieť perspektívu vo vzťahoch s obrovskými krajinami, ako Francúzsko alebo Nemecko,“ tvrdí. Rozhodnutie o eurovaloch bude podľa neho najdôležitejším rozhodnutím na Slovensku od roku 1993.

SMER-SD: „Možno sa nedohodneme“

Strany, ktoré nechcú Slovensko posúvať cestou zjednotenej Európy, musia podľa neho niesť politickú zodpovednosť. „Možno sa nedohodneme. Pripravte sa aj na variant, že euroval nebude schválený,“ konštatoval líder Smeru-SD s tým, že pokiaľ nebude ochota rokovať o budúcnosti Slovenska, bude trvať podmienka 79 koaličných hlasov.

Návrhy na rokovanie s predsedami ostatných parlamentných strán by mali byť podľa Fica spracované v najbližších dvoch dňoch. Hlasovania o navýšení prvého eurovalu, rozšírení kompetencií eurovalu či zavedení nového permanentného stabilizačného mechanizmu, ktorý má prvý euroval nahradiť v roku 2013, by mali byť na programe parlamentu už na jeseň. Podľa ministra financií Ivana Mikloša je na upokojenie situácie na trhoch v prvom rade nevyhnutné uviesť dohody európskych lídrov z konca júla, ktoré sa týkajú predovšetkým rozšírenia kompetencií eurovalu, do praxe.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM