Webnoviny - Svet

FICO: ĽS-HZDS patrí do parlamentu

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 1. novembra (WEBNOVINY) – Ľudová strana-HZDS patrí podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica do parlamentu. „HZDS zohralo v novodobých dejinách Slovenska dôležitú úlohu. Bolo rozhodujúcou silou pri vzniku štátu 1. januára 1993. Skôr sa treba trpezlivo pozerať, že či bude vo vnútri tejto strany nejaká sila, či už priamo riadená pánom Mečiarom, alebo vznikne nejako samostatne, ktorá dokáže oživiť nejaký potenciál tejto strany, pretože je to strana, ktorá podľa môjho názoru do parlamentu patrí…Patrí tam z hľadiska toho, čo urobila v tejto krajine, pretože je zaujímavé, že politické strany, ktoré hlasovali proti Ústave, boli proti Slovenskej republike sú dnes v parlamente, a strana, ktorá založila alebo bola pri vzniku tejto krajiny, tak je zase mimo,“ povedal Fico v rozhovore pre agentúru SITA.

Podľa Fica sa Smeru-SD integráciou ľavicových strán podarilo niečo, čo sa pravici doteraz nepodarilo, stredoľavý priestor dostať pod jednu politickú stranu. „Dnes ešte niekde na úrovni 0,5 % osciluje KSS, ktorá je skôr vnímaná ako extrémna ľavica. Určité rezíduum ľavicových voličov určite je aj v HZDS, hoci voliči k tejto strane sa nehlásili kvôli hodnotovej výbave, skôr to bol akýsi ťažko popísateľný emocionálny vzťah voliča na predsedu HZDS. Toto bola pravdepodobne taká najvýznamnejšia príčina, prečo HZDS malo svojich voličov. Ale aj z týchto voličov, ktorí sú veľmi emotívne naviazaní na pána Mečiara, je určite časť voličov, ktorá patrí do stredoľavého spektra,“ povedal Fico. Nechce však uvažovať o možnej fúzii z HZDS.

Fico po voľbách povedal, že navštívi Vladimíra Mečiara, ale doteraz tak neurobil. „Navštívim ho. Tiež máme toho veľa, ale nie je to o tom. Ja som s pánom Mečiarom mal veľmi korektné vzťahy. Myslím, že to potvrdí aj on. Niekedy sa zablýskalo, lebo predmety, ktorými sme sa zaoberali, boli veľmi náročné, ale vždy sme takisto boli k sebe veľmi solídni, ja si to veľmi vážim,“ uviedol.

Smeru-SD sa tento rok nepodarilo zintegrovať Hnutie za demokraciu, ktoré najskôr so spojením súhlasilo, neskôr svoj postoj zmenilo. „Je to ich rozhodnutie. My sme im ponúkli priestor na život. Malé strany už na Slovensku nemajú šancu. Jednoducho slovenská politická scéna ide opačnou cestou. Ide cestou integrácie a ja si niekedy kladiem otázku, že kde niektorí ľudia berú energiu, ktorí už boli v desiatich stranách, že znovu založia ďalšiu a ďalšiu politickú stranu. Ale treba ich nechať, o tom je politický systém. Ale malé strany nemajú šancu prežiť,“ povedal.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM