Webnoviny - Svet

FICO: Mám záujem na prijatí zákona o majetku

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA:

BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) – Aj keby upratovačka hlasovala za zákon o preukazovaní pôvodu majetku, premiér Robert Fico bude rád, keď od nej dostane hlas. Takto obrazne premiér na tlačovej besede po rokovaní vlády zdôvodňoval naliehavosť prijatia zákona, ktorý umožní zakročiť proti ľuďom preukázateľne žijúcim nad svoje pomery – ak je dôvodné podozrenie, že podstatná časť ich majetkových prírastkov pochádza z nepoctivých zdrojov. „Mám záujem na prijatí zákona a je mi jedno, kto zaň zahlasuje," vyhlásil Fico

Podľa vládou schváleného návrhu bude na Slovensku postihnuteľný akýkoľvek majetok ľudí a firiem pochádzajúci z nelegálnej činnosti, nielen ten, ktorý nadobudli v novej ére trhovej ekonomiky po nežnej revolúcii. Kabinet vo Ficovom návrhu totiž urobil zásadnú zmenu – vypustil z neho pôvodné časové ohraničenie, že sa vzťahuje len na majetok nadobudnutý po 1. januári 1990. Túto podmienku kritizoval aj predkladateľ podobného zákona – opozičný poslanec Daniel Lipšic z KDH, ktorý tvrdil, že zákon by s časovou podmienkou nebol účinný. „Ak by mal byť tento dátum prekážkou na schválenie tohto zákona, tak od toho radšej ustúpme," povedal Fico. Vláda návrh zákona dnes odobrila pomerom hlasov 12:4 – za boli všetci ministri Smeru-SD, podporu nedostal od členov kabinetu za ĽS-HZDS a SNS. „Je tu časť politického spektra, ktorá má iný politický a právny názor na tento zákon, rešpektujme to," vyzýval Fico a dodal, že „nemôžeme hneď každého, kto sa obráti na Ústavný súd SR označiť za zločinca“. Na margo výhrad koaličného partnera Vladimíra Mečiara poznamenal Fico, že líder HZDS ich korektne hovorí dlhodobo.

Fico pripomenul že návrh legislatívy na postihovanie nelegálneho majetku prejde, len ak sa spoja hlasy z koalície a opozície, keďže súčasťou balíka je aj novela ústavy. Ako bude rokovať s opozíciou však nechcel dopredu hovoriť.

Návrh zákona sa vypustením časového ohraničenia po dnešnom dni dostáva do podobnej verzie, v ktorej bol už pri prvom schválení v roku 2005 – ten však vyhlásil Ústavný súd SR 3. septembra 2008 za protiústavný. Aby sa rovnaký scenár nezopakoval znova, teraz ho sprevádza aj návrh novely ústavy, konkrétne doplnenie článku o vlastníckom práve – ústavnú ochranu má už požívať len legálne získaný majetok.

Premiér Robert Fico dnes po rokovaní vlády na tlačovej besede opakovane ubezpečoval, že zákon nie je namierený proti bežným občanom. „Zákon nie je určený, aby šikanoval bežných ľudí, ale je na extrémne situácie," uviedol Fico. Aj preto kabinet napokon stanovil, že finančná polícia bude podávať návrh prokurátorovi na začatie konania o podozrivom majetku, ktorý bude presahovať preukázateľné príjmy až o 1 500-násobok minimálnej mzdy, čo je asi 450-tisíc eur. Druhá alternatíva, ktorú ministri zamietli, hovorila len o 1 000-násobku priemernej mzdy.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM