Webnoviny - Svet

FICO: Mýto len za prejdenie celého úseku cesty

WEBNOVINY.SK

Robert Fico Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) – Za neprejdenie celého úseku cesty prvej triedy sa mýto platiť nebude. Na tlačovej besede po stretnutí so zástupcami združení autodopravcov, Národnou diaľničnou spoločnosťou a firmy SkyToll, a.s to uviedol premiér Robert Fico. „Minister dopravy prišiel s návrhom, že za úsek cesty prvej triedy, ktorý autodopravca neprejde celý, nebude platiť. Akonáhle vstúpi na spoplatnený úsek a z tohto úseku zíde, nebude za tento úsek platiť. Platiť bude len ak autodopravca prejde celý úsek,“ povedal Fico.

Predseda vlády odmieta štrajk Únie autodopravcov Slovenska (UNAS), ktorá ho vyhlásila od 1. februára na neobmedzený čas. „Vláda urobila v tejto veci všetko, čo sme mali urobiť. Nie je možné, aby niekto politicky zneužíval zavedenie elektronického mýta na Slovensku. Ak sa niekomu nepáči platiť za mýto, môže protestovať legálnymi prostriedkami koľko len chce. Štrajk nie je o tom, že zastavím premávku na celom Slovensku. Chcem upozorniť, že sa tým dopúšťajú porušenia práv tretej osoby. Odmietame protizákonné postupy pri vyjadrovaní protestu. Nemôžu protestovať tak, že zastavia premávku, toto je hrubé porušovanie zákonov Slovenskej republiky,“ zdôraznil Fico. Premiér takisto vyzval opozíciu, aby prestala s podporou „hrubého porušovania zákonov zo strany niektorých autodopravcov“.

Malí a strední autodopravcovia nesúhlasia najmä s rozsahom spoplatnených ciest prvej triedy v dĺžke vyše 1 400 kilometrov. Podľa nich by sa malo platiť mýto na cestách prvej triedy len na úsekoch v dĺžke 333 kilometrov, súbežných s diaľnicami a rýchlostnými cestami. Ako na stredajšej tlačovej besede informoval predseda organizačného výboru únie autodopravcov Jaroslav Polaček, zároveň požadujú pozastavenie výberu mýta do konca júna tohto roka. „Neostáva nám nič iné, ako sa vrátiť s protestmi do ulíc,“ povedal v stredu Polaček.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM