Webnoviny - Svet

Fico nedovolí na území SR žiaden protiraketový štít

WEBNOVINY.SK

AKTUALIZOVANÉ o 14:18 BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – Slovensko nedovolí na svojom území budovať protiraketový štít NATO, kým bude Robert Fico predsedom vlády. Slovenský premiér i generálny tajomník NATO dnes v Bratislave uvítali rozhodnutie novej americkej administratívy nepokračovať v prípravách na protiraketovú ochranu s radarom v Česku a raketami v Poľsku a vybudovať novú, chrániacu všetkých členov aliancie.

„Pokiaľ budem ja premiérom, nebudem súhlasiť s umiestnením žiadnych prvkov protiraketovej obrany v Slovenskej republike,“ zdôraznil zároveň Fico na spoločnej tlačovej konferencii s generálnym tajomníkom NATO Andersom Foghom Rasmussenom.

Šéfovi aliancie sa nové americké plány na protiraketovú obranu páčia viac ako zámer exprezidenta Busha. „Umožňujú nasadenie štítu oveľa skôr,“ tvrdí Rasmussen. Výhodou podľa neho je aj to, že Obamov plán ráta s účasťou každého člena aliancie, ktorý bude mať záujem a ochráni všetky členské štáty.

Rasmussen bol spokojný ubezpečením Roberta Fica, že slovenská vláda je pripravená posilniť účasť v Afganistane. Nepošle štandardných bojovníkov, ale vojakov na ochranu našich ženistov. Chce tiež, aby ženisti pôsobili na viacerých miestach ako dnes. O podrobnostiach chce Fico hovoriť s ich veliteľmi osobne. Oznámil, že do konca roka Afganistan navštívi.

Fico vyhlásil, že SR bude vždy pripravená podieľať sa na legálnych operáciách za mier a stabilitu. „Použitie vojenskej sily v Iraku bolo motivované len ropou. To sme nemohli akceptovať a stiahli sme vojakov z Iraku.“

Premiér informoval aj o ekonomických problémoch SR a ďalšom znížení rozpočtu na obranu. „Záležitosti rozpočtu sú na každej členskej krajine,“ reagoval generálny tajomník NATO. Dôležité je, že napriek ekonomicky ťažkej situácii SR zostáva verná záväzkom člena a účastníka operácií aliancie v Afganistane a Kosove, ako aj uistenie, že vláda bude pokračovať v transformácii, modernizácii a reforme armády. „Máme povinnosť voči daňovým poplatníkom vydávať verejné peniaze čo najefektívnejšie,“ dodal Rasmussen.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM