Webnoviny - Svet

Fico nepodporí Sulíka, chce zmrazenie platov

WEBNOVINY.SK

Podpredseda NR SR za stranu SMER-SD a predseda strany Smer-SD Robert Fico Foto: SITA/Ľudovít Vaniher BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Návrh šéfa Národnej rady SR Richarda Sulíka (SaS) znížiť platy poslancov o dvojnásobok deficitu za predchádzajúci rok sa nestretol s pochopením najsilnejšej opozičnej strany Smer-SD. „Sme za zmrazenie platov a odmietame návrhy, ktoré predložil pán Sulík, lebo vedú k zvýšeniu príjmu poslancov za štyri roky o 6 000 eur,“ vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii Fico.

Mzdy zákonodarcov sa nehýbali dva roky. Pri očakávanom deficite na tento rok 7,8 percenta by sa mali platy poslancov v budúcom roku podľa Sulíkovho návrhu znížiť o 15,6 percenta. Fico si myslí, že sa nasledujúce štyri roky, naopak, zvýšia. Prečo, nekonkretizoval. „Opätovne by som chcel požiadať vládnu koalíciu, aby tak, ako sme to my urobili na roky 2009 a 2010, naďalej zamrazila platy ústavných činiteľov, čo je najefektívnejšie riešenie,“ nazdáva sa Fico.

Podľa predsedu Smeru-SD si Sulík návrhom zrejme nahrádza neúspech z odvodových bonusov. „Toto je nezmysel, ktorý odmietajú aj jeho poslanci. Nech si najprv ide do vlastného klubu a spýta sa,“ konštatoval Fico. Tvrdí, že informácie od kolegov má z diskusií na chodbách. „Je zrejmé, že nikto do toho nepôjde, lebo nikto nechce riskovať, že o štyri roky bude mať poslanec o 6 000 eur vyšší plat ako má teraz,“ poznamenal Fico. Smer-SD v Národnej rade SR Sulíkov návrh nepodporí.

Sulík chce znižovať aj paušálne náhrady pre poslancov, znížia sa i náklady na asistenta poslanca a nájom poslaneckej kancelárie zo súčasných 2 500 eur na 2 025 eur. Rovnako sa zníži odstupné pre poslanca z terajších piatich platov na tri. Nové pravidlá budú platiť i pre Účelové zariadenie Národnej rady SR v Častej-Papierničke, kde nocľah pre „bežných“ ľudí zlacnie a zdražie pre poslancov. Fico vraví, že Sulík dáva prednosť nepodstatným myšlienkam pred dôležitými.

„Zaoberá sa takými témami, ako je socha Svätopluka, kde prehral na plnej čiare, zaoberá sa cenami kofoly, mandarínok a tatraniek v Papierničke, zaoberá sa cenou kávy v NR SR,“ konštatuje Fico. Dodal, že namiesto toho by mal šéf parlamentu sedieť na Koaličnej rade a rozhodovať o podstatných opatreniach. „Ale vtedy tam nie je,“ poznamenal predseda Smeru.

SMER chce od bánk získať v vyše 186 mil. €Strana navrhuje, aby banky platili od budúceho roka nové povinné odvody do štátneho rozpočtu vo výške 1,35 %, ktorý sa bude počítať z časti pasív konkrétnej banky. Podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica by tak štát mohol v budúcom roku získať od bánk dodatočných 186,1 mil. eur, čo predstavuje zhruba rovnaký objem prostriedkov, aký chce vláda Ivety Radičovej získať zvýšením dane z pridanej hodnoty na 20 %. „Ponúkame vláde rovnocennú alternatívu,“ vyhlásil na dnešnej tlačovej besede expremiér Robert Fico.

Smer-SD navrhuje, aby boli povinné odvody súčasťou príjmu štátneho rozpočtu, a to až kým vykázaný deficit verejných financií neklesne pod úroveň 3 % hrubého domáceho produktu. Neskôr by už mali byť prostriedky získané od bankových domov súčasťou štátnych finančných aktív a podľa Roberta Fica by sa mali použiť iba v prípade rizikových situácií.

Štát má podľa poslanca Národnej rady SR za stranu Smer-SD Petra Kažimíra prostredníctvom Ministerstva financií SR dostatok možnosti ustrážiť banky, aby nepremietli nové povinné odvody do nárastu cien služieb. „Ak vláda naozaj bude chcieť, tak tieto peniaze dostane od bánk,“ konštatoval Fico.

Návrh mimoriadne zdaniť banky ponúkol expremiér a predseda Smeru-SD Robert Fico súčasnej vláde ako alternatívu k ohlásenému balíčku úsporných opatrení. Tie podľa Fica zaťažia hlavne najslabšie skupiny obyvateľov. Návrh na vydanie zákona o odvodoch vybraných finančných inštitúcií a o zmene a doplnení niektorých zákonov už Smer-SD predložil do Národnej rady SR a poslanci by o ňom mali rokovať na novembrovej schôdzi.

Ministerstvo financií SR však nad mimoriadnym zdanením bánk a finančných inštitúcií neuvažuje. Ako totiž minulý týždeň uviedol štátny tajomník rezortu Branislav Ďurajka, nie je zdravé, aby mal niektorý sektor v rámci ekonomiky špeciálne dane, pokiaľ na to nie je ekonomický dôvod. Zároveň dodal, že potreba navýšenia príjmov na vykrytie verejných výdavkov nie je dostatočne dobrý dôvod na špeciálne dane pre ktorýkoľvek sektor. S mimoriadnym zdanením bánk nesúhlasí ani guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch, ktorý nevidí z ekonomického hľadiska žiaden veľký dôvod na mimoriadnu daň pre banky.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM