Webnoviny - Svet

Fico neprijal zástupcov autodopravcov

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico dnes neprijal zástupcov autodopravcov, ktorí sú nespokojní so systémom elektronického mýta. Agentúre SITA to dnes povedala hovorkyňa premiéra Silvia Glendová. „Premiér autodopravcov neprijal, rokuje s nimi riaditeľ tlačového odboru úradu vlády Braňo Ondruš,“ povedala SITA Glendová. Pripomenula, že im tlmočí stanovisko premiéra Fica. Aké, nepovedala. Novinárom by ho mal oznámiť po skončení rokovania, dodala.

Kamionisti v Bratislave začali o desiatej trúbiť

Nespokojní autodopravcovia začali kamiónmi na Rožňavskej ulici v Bratislave presne o 10:00 trúbiť na znak nespokojnosti s tým, že ich predseda vlády Robert Fico neprijal na rokovanie. „My robíme ústretové kroky a on je voči nám arogantný,“ uviedol jeden z autodopravcov na Rožňavskej. Zástupcovia autodopravcov nespokojných s mýtnym systémom sa dnes vybrali na úrad vlády za premiérom Robertom Ficom aj napriek tomu, že už dopredu avizoval, že ak neukončia svojej aktivity, tak s nimi rokovať nebude. Ak týchto zástupcov premiér neprijme, zvážia autodopravcovia ďalší postup svojich protestných akcií.

Vodiči kamiónov, blokujúcich v Bratislave už len časť Rožňavskej ulice smerom do mesta, pokračujú piaty deň v protestnej akcii na podporu štyroch hlavných požiadaviek Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) v súvislosti s podmienkami mýtneho systému. Po dohode s primátorom Bratislavy Andrejom Ďurkovským autodopravcovia v nedeľu večer uvoľnili na ulici jeden jazdný pruh pre mestskú verejnú dopravu.

Motoristi na Rožňavskej podpisujú petíciu autodopravcov

Uvoľnenie jedného jazdného pruhu na Rožňavskej ulici v Bratislave autodopravcami, nespokojnými s mýtnym systémom, im umožnilo zvýšiť aktivitu pri získavaní podpisov pod ich petíciu. Viacerí vodiči áut, ktoré zastavujú na červenú na križovatke, ich žiadajú o petičný hárok a petíciu podpisujú. Intenzita takýchto motoristov – sympatizantov sa postupne zvyšuje. Každý podpis pod petíciu oceňujú vodiči kamiónov potleskom.

Protest opäť aj v Banskej Bystrici

Do protestu proti spôsobu zavedenia cestného mýta na Slovensku sa po piatku opäť zapájajú aj cestní dopravcovia v Banskej Bystrici. Protestovať budú pomalou jazdou po meste. Ako uviedol koordinátor akcie Pavol Salon, protestujú preto, lebo doterajšie požiadavky kompetentní ignorujú. Vyraziť by mali ešte pred poludním od čerpacej stanice banskobystrickej mestskej časti Medený Hámor. Na štvorprúdových komunikáciách budú zatiaľ pomalou jazdou blokovať len jeden z dvoch prúdov konkrétneho smeru. Dokedy bude ich protest trvať sa zatiaľ nerozhodli.

Trenčianski dopravcovia zablokovali výjazd na diaľnicu

Trenčianski autodopravcovia blokujú cestu I/50 medzi výpadovkou na Trenčín a diaľničným napojením na D1. V páse tam stojí niekoľko desiatok kamiónov a ďalších áut. Policajti usmerňujú premávku. Vodiči od Prievidze, ktorí smerujú na D1 alebo do Česka, trasu obchádzajú cez Trenčín. Ako agentúru SITA informovala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Katarína Hlaváčová, druhý smer od diaľnice na Prievidzu je prejazdný. Podľa hovorkyne asi dvadsať kamiónov pomalou jazdou protestuje aj v Prievidzi.

Protest dopravcov podporujú aj kamionisti v Trnave

Svojich protestujúcich kolegov v Bratislave dnes podporujú aj trnavskí kamionisti. Zhromažďujú sa od 9:00, v súčasnosti kolóna asi tridsiatich kamiónov pomalou jazdou smeruje po severnom obchvate mesta okruhom okolo centra Trnavy, pričom sa neustále pridávajú ďalší. „Cez centrum nechceme prechádzať, aby sme neobmedzili dopravu,“ informoval agentúru SITA koordinátor akcie dopravca Rudolf Pašák. Zatiaľ nevedel povedať, dokedy bude akcia trvať. „Závisí to aj od toho, kedy nás zastavia policajti. Premávku sa snažíme obmedziť čo najmenej,“ uviedol.

Akciu v Trnave rozbehli podľa jeho slov na podporu všetkých dopravcov. „Čakali sme, ako sa zachová premiér. Týmto vyslovujeme nesúhlas s tým, že našich hovorcov v Bratislave neprijal. Chceme ukázať, že aj v Trnave majú naši kolegovia podporu,“ doplnil Pašák.

K protestujúcim kamiónom sa v Žilinskom kraji pridávajú aj osobné autá

K stovkám protestujúcich kamiónov sa v Žilinskom kraji pridávajú aj desiatky osobných áut. Ako pre agentúru SITA uviedol žilinský koordinátor protestnej akcie Únie autodopravcov Slovenska Miroslav Bielený, kamionisti spomaľujú hlavné trasy takmer vo všetkých väčších mestách v kraji.

Na Orave a v Turci protestuje približne 50 nákladných áut, v Liptovskom Mikuláši ďalších 30, v Žiline 20 a v Turčianskych Tepliciach desať. Na cestách v Bytči, Považskej Bystrici a Púchove je zhruba 50 kamiónov. Podľa Bieleného je v každom meste hlásená podpora aj niekoľkých osobných áut, ktoré sa začlenili do kolón medzi kamióny. Podľa vodiča kamióna Ondreja Rusnáka, účastníka protestnej okružnej jazdy v Ružomberku, prechádza mestom kolóna 16 kamiónov a približne 15 osobných áut, po spomalení hlavného ťahu na Poprad sa teraz chystajú spomaliť aj výjazd na Banskú Bystricu.

Do Nitry mieri zhruba 40 kamiónov a autobusov

Do Nitry vchádza smerom od Trnavy okolo 40 až 50 kamiónov, autobusov a odťahových vozidiel. Pomalou jazdou a trúbením chcú vyjadriť svoj nesúhlas s novým systémom elektronického mýta. “Uvidíme, kadiaľ pôjdeme, podľa toho, kam nás pustia policajti,” povedal pre agentúru SITA dopravca Anton. Prvá protestná jazda kamionistov bola v Nitre už v piatok. Pomalou jazdou blokujú dopravcovia na protest premávku aj v Zlatých Moravciach.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM