Webnoviny - Svet

Fico neprišiel na súd, v ktorom ho žaluje Mikloš

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Michal Burza BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Predseda strany Smer-SD Robert Fico opäť neprišiel na Okresný súd Bratislava I., ktorý dnes pokračuje v prerokúvaní súdneho spor na ochranu osobnosti medzi žalobcom Ivanom Miklošom a odporcom Ficom. Jeho obhajkyňa Zuzana Kupcová ho pre pracovnú zaneprázdnenosť ospravedlnila. Mikloš je na súde prítomný.

Na minulom pojednávaní trvala na tom, aby súd predvolal ako svedkov bývalú ministerku financií Brigitu Schmögnerovú, veľvyslanca SR v Maďarsku Petra Weissa, bývalého politika Pavla Ruska či niektorých bývalých poslancov. Dnes prišli Weiss aj bývalý poslanec za SNS Rastislav Šepták. Miklošov obhajca Ernest Valko navrhol, aby sudkyňa zvážila, či ešte treba niektorých svedkov predvolávať, aj na minulom pojednávaní už považoval predvolanie nových svedkov za úplne zbytočné. Podotkol, že žalovaná strana dodnes nevyprodukovala jediný relevantný dôkaz, ktorým by podporila opodstatnenosť žalovaného výroku. Valko nechce, aby sa vyše sedemročný spor predlžoval. Ficova obhajkyňa dnes povedala, že ich strana tiež nechce predlžovať konanie a od výsluchu neprítomných svedkov upúšťa.

Mikloš žaloval Fica za výrok z februára 2003. Vtedy Fico ako opozičný poslanec na tlačovej besede okrem iného vyslovil podozrenie, že provízie súvisiace s privatizáciou môžu byť zdrojom obrovského bohatstva, ktorým disponuje Vladimír Mečiar. "Môj osobný názor – vzhľadom na to, čo sa všetko dialo okolo Slovenského plynárenského priemyslu, je mimoriadne bohatým človekom pán Mikloš – možno bohatším ako pán Mečiar,“ uviedol Fico na Miklošovu adresu. Po vystúpení Fica na mimoriadnej schôdzi parlamentu ku korupcii, kde odzneli na Miklošovu adresu ďalšie tvrdenia, oznámil Mikloš, že podá na predsedu Smeru žalobu.

Mikloš po júnovom odročení konštatoval, že žalobu podal v marci 2003 a Robert Fico namiesto toho, aby svoje výroky jednoznačne dokázal, robí vyše sedem rokov obštrukcie. Na súde už vypovedali viacerí bývalí ministri z čias privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) – Pavel Koncoš, Peter Magvaši, František Hajnovič a Mária Machová.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM