Webnoviny - Svet

Fico odmietol, že si dal rekonštruovať vilu

WEBNOVINY.SK

Denník Sme a týždenník Plus 7 dní informovali, že Štátna akciová spoločnosť Správa služieb diplomatického zboru (SSDZ) v tichosti pripravuje novú rezidenciu pre predsedu vlády SR. Foto: SITA/AP/Petr David Josek BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Vy si myslíte, že som taký idiot, že by som si dal za sto- neviem koľko píšete miliónov korún zrekonštruovať vilu a do tej vily by som sa potom nasťahoval, pýtal sa dnes novinárov predseda Smeru-SD Robert Fico na margo medializovanej rekonštrukcie vily v lukratívnej časti Bratislavy Štátnou akciovou spoločnosťou Správa služieb diplomatického zboru. „Snáď mám sebareflexiu. Štvorizbový služobný byt som obýval a stále ho obývam – platím teraz zaň nájomné. To bol celý štandard, ktorý mi bol poskytnutý ako predsedovi vlády,“ uviedol Fico. Všetko ostatné označil za výmysly. „Je správa diplomatického zboru, ktorá nemá nič spoločné s vládou SR, nikdy žiadny dom nebol prevedený na Úrad vlády SR, nikdy nikto o tom nehovoril ani nerozhodoval,“ uviedol dnes Fico.

Denník Sme a týždenník Plus 7 dní informovali, že Štátna akciová spoločnosť Správa služieb diplomatického zboru (SSDZ) v tichosti pripravuje novú rezidenciu pre predsedu vlády SR. Opravovať ju začali za vlády expremiéra Roberta Fica (Smer-SD) v lukratívnej časti na Mudroňovej ulici nad Bratislavským hradom. Rekonštrukciu vily zo začiatku minulého storočia začali pred dvoma rokmi. Pôvodne mala stáť dva milióny, dodatkami v zmluve sa vyšplhala na štyri milióny eur. Hotová mala byť na jeseň, nový šéf diplomacie Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) už pre ňu zvolal finančnú kontrolu. Dzurinda už vedenie akciovej spoločnosti odvolal.

Vilu rekonštruuje firma Euro Real. Zvyšné dve spoločnosti, ktoré sa do súťaže prihlásili, z nej pre nesplnenie podmienok vylúčili. Expremiér Fico tvrdí, že o stavbe nevedel. Podľa dokumentov, ktoré zverejnilo SME, o vile so Správou služieb diplomatického zboru rokoval bývalý šéf Úradu vlády SR Igor Federič. Nehnuteľnosť, kde kedysi sídlilo veľvyslanectvo Angoly, navrhoval zameniť za vládny hotel Bôrik alebo Miestodržiteľský palác. Zámena sa mala uskutočniť v júni 2010. Keďže vila ešte nebola dokončená, podpis zmluvy odložili na jeseň.

Podľa SME a Plus 7 dní prestavbu o sto percent predražili dodatky k zmluvám. Jeden z nich sa týkal vybudovania relaxačného centra s nerezovým bazénom a protiprúdom. Vo vile nemali chýbať ani wellness, vírivky, fitnes či sauna. „Rekonštruovať objekt za sumu viac ako 120 miliónov korún je nehospodárne aj neetické,“ povedal SME súčasný vedúci úradu na ministerstve Martin Maruška.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM