Webnoviny - Svet

Fico podľa Sulíka podvádza manželku s milenkou

WEBNOVINY.SK

Zľava: Podpredseda NR SR Robert Fico a predseda NR SR Richard Sulík. Foto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) – Predseda Smeru-SD Robert Fico podľa predsedu parlamentu Richarda Sulíka podvádza manželku s milenkou.

„Firma Fax and Copy vám naozaj leží v žalúdku. Ale je to zdroj mojich oficiálnych príjmov, z ktorých fakt žijem. Na rozdiel od vás si potom môžem kúpiť veci, ktoré chcem a nemusím si ich nechať darovať od manželky, ktorú podvádzam s milenkou,“ povedal Sulík Ficovi.

Predseda parlamentu tak reagoval na predchádzajúce Ficove vyjadrenia, ktorý protestoval proti tomu, že poslanci za SaS si fotili hlasovanie pri voľbe generálneho prokurátora. Podľa Fica poslanci za SaS týmto spôsobom znevážili inštitút tajnej voľby. Sulík sa podľa expremiéra správa tak, akoby šéfoval svojej firme a odkázal mu, že NR SR nie je Fax and Copy a pri tajnej voľbe by sa fotiť nemalo.

„Nechajte každého voliť, ako uzná za vhodné,“ uviedol Sulík s tým, že tajnosť voľby porušovali skôr poslanci Smeru-SD špehovaním, ako hlasujú ostatní.

Fico na Sulíkove vyjadrenia o milenke nereagoval.

Smer s dodatočným zdanením bánk neuspel
Banky od budúceho roka nové povinné odvody do štátneho rozpočtu platiť nebudú. Plénum nebude pokračovať v rokovaní o návrhu skupiny opozičných poslancov za Smer-SD, ktorí zákonom o odvodoch vybraných finančných inštitúcií chceli v parlamente presadiť, aby sa od budúceho roka pre banky zaviedol osobitný odvod vo výške 1,35 %. Ten by sa počítal z časti pasív konkrétnej banky. Návrh mal byť alternatívou k vládou navrhovanému zvýšeniu sadzby dane z pridanej hodnoty.

Jozef Kollár zo SaS označil návrh normy za prudko populistický. Podľa neho bola pripravená zle technicky aj obsahovo. Okrem iného upozornil, že predseda Smeru-SD Robert Fico pred voľbami v roku 2006 viackrát avizoval, že peniaze na sociálne programy získa aj dodatočným zdanením bánk, čo však za celé volebné obdobie neurobil.

Zníženie výdavkov na poslancov posunuli do druhého čítania Návrh na zníženie nákladov na poslancov o desať percent posunulo plénum NR SR do druhého čítania. Novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov od skupiny koaličných poslancov podporilo pri hlasovaní aj KDH, ktorého zástupcovia pod návrhom podpísaní nie sú. Pred definitívnym rozhodovaním o norme plánuje KDH podať pozmeňovací návrh, podľa ktorého by plat poslanca nemal byť vo výške trojnásobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ale len 2,7-násobkom.

Podľa návrhu novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov by mali mať poslanci menej o tzv. Ficov odvod, ktorý bude vo výške dvojnásobku deficitu. Ak je očakávaný deficit pre tento rok 7,8 percenta, tak odvod bude 15,6 percenta. Súčasne sa odmrazia platy poslancov, ktoré sú na rovnakej úrovni dva roky. Parlament by mal podľa návrhu znižovať aj paušálne náhrady pre poslancov, znížia sa náklady na asistenta poslanca a nájom poslaneckej kancelárie zo súčasných 2 500 eur na 2 025 eur. Rovnako za zníži odstupné pre poslanca z terajších päť platov na tri. Čistý príjem bratislavského poslanca sa podľa návrhu od budúceho roka zníži o 4,6 percenta a mimobratislavského o 3,6 percenta. V súčasnosti sú náklady na poslancov ročne 12 770 315 eur, po prijatí zmien by mali klesnúť na 11 47 216 eura, čo je menej o 10,13 percenta.

Tým, že poslanecký príjem bude závisieť od deficitu, podľa predsedu národnej rady Richarda Sulíka „je to obrovská motivácia pre rozumné rozhodnutia.“ Opoziční poslanci vnímajú návrh ako nesystémový a chaotický, súčasné zmrazenie platov je podľa nich efektívnejšie. Koaliční poslanci za KDH ho tiež považujú za zložitý a podľa Antona Marcinčina je aj „pomerne nezmyselný.“

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM