Webnoviny - Svet

FICO: Pre povodne asi ešte zasadne aj parlament

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Ľudovít Vaniher BRATISLAVA 5. júna (WEBNOVINY) – Situácia, ktorú vyvolali májové a júnové povodne na Slovensku, si môže ešte vyžiadať zasadnutie Národnej rady SR pár dní pred parlamentnými voľbami. Oznámil to dnes na tlačovej besede premiér Robert Fico (Smer-SD) po mimoriadnom zasadnutí vlády, na ktorom kabinet rokoval o aktuálnej situácii spôsobenej povodňami a o odškodňovaní obyvateľov, ktorým povodne spôsobili škodu. Na rokovaní sa zúčastnil aj predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD). „Vláda SR dnes zatiaľ neprijala žiadne legislatívne návrhy, ale pokiaľ to ukáže najbližších 48 hodín v súvislosti so štartovaním programu, ktorý sme schválili, nedá sa vylúčiť, že vláda predloží v skrátenom legislatívnom konaní niekoľko návrhov, ktorými sa bude musieť NR SR zaoberať,“ povedal premiér. Podľa Fica by sa tak mohlo stať ešte budúci týždeň, v čase keď vrcholí predvolebná kampaň. „Štát je jednoducho naozaj schopný prijať rôzne riešenia. A dobre viete, že sme vláda, ktorá presadzuje myšlienku silného štátu. A preto sme aj pripravení v tomto duchu prijímať rôzne rozhodnutia a možno niektoré prijmeme ešte aj budúci týždeň na Národnej rade,“ oznámil. Ako Fico uviedol, vláda sa zaoberala tým, či nebude potrebné v záujme urýchlenia procesu odškodňovania, poskytnutia prvej finančnej pomoci meniť aj niektoré právne predpisy. Fico povedal, že za celé jeho doterajšie pôsobenie v politike nepozná situáciu, že by vláda a parlament boli schopní konať takto krátko pred parlamentnými voľbami. „Je to len a len potvrdenie stability vládnej koalície a fungovania jednotlivých demokratických inštitúcií,“ zhodnotil Fico.

Organizácia parlamentných volieb, ktoré budú 12. júna, nie je ohrozená. Uviedol to šéf NR SR Pavol Paška. „Voľby prebehnú riadne, sú pripravené, zabezpečené ministerstvom vnútra a príslušnými zložkami,“ povedal Paška. Fico si nevie predstaviť, že by voľby neboli. „Ja si to ani neviem predstaviť. To ako budeme teraz schvaľovať ústavný zákon o odložení volieb?,“ uviedol premiér. Ako povedal minister vnútra Robert Kaliňák, sú pripravení na rôzne alternatívy. „Keby volebná miestnosť začala plávať, tak to určite môžeme nejako riešiť prenosnými urnami. Ale ja si neviem dostatočne dobre predstaviť v demokratickej krajine predĺženie volebného obdobia,“ povedal Kaliňák. Opozícii by sa hodilo, keby mohla ešte tri mesiace dusiť koalíciu, zhodnotil Fico. „Ale nevidím na to absolútne žiadny dôvod,“ dodal.

Vláda preberie zodpovednosť za škody spôsobené povodňami na majetku obyvateľov. Vyčlenila na to 25 miliónov eur z rezervy vlády, Fico však pripustil, že by to mohlo byť aj viac. „Ale ak by vznikla nejaká potreba, tak to budeme operatívne riešiť,“ oznámil Fico.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM