Webnoviny - Svet

FICO: Radičovú veľmi šikovne nastrčili

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Premiérka Iveta Radičová podľa expremiéra Roberta Fica iba rozdeľuje slovo vo vláde, kým on sa snažil vládu riadiť. „A to je podstatný rozdiel. My teraz nemusíme vôbec používať štandardnú opozičnú rétoriku, aby som niekomu ublížil. Pani predsedníčka vlády nemá žiadnu politickú silu, pretože nie je predsedníčka strany. A vo všetkých veciach, ktoré sa týkajú SDKÚ, je odkázaná absolútne na Dzurindu a na Mikloša,“ vyhlásil v rozhovore pre agentúru SITA Fico. Ak niekto podľa neho sedí vo vláde ako predseda vlády a nemá za sebou vlastnú politickú stranu tak, že ju má naozaj pod kontrolou, potom sa na ňu tak pozerajú aj koaliční partneri. „Aj Bugár, aj Figeľ, aj Sulík. Vnímajú ju len ako nejakého sprostredkovateľa medzi nimi a Dzurindom. Preto je úplne dnes evidentné, že keď povie premiérka niečo ministrovi, ktorý pochádza z inej strany, tak ten minister si to pôjde najprv vybaviť s Dzurindom, až potom sa bude baviť s ňou. A toto jednoducho u nás nebolo možné, a preto si dovolím skonštatovať, že premiérka je politicky absolútne slabá, úplne slabá,“ zdôraznil.

Podľa Fica Radičovú veľmi šikovne nastrčili. „Nastrčili ju a keď sa jej náhodou nebude dariť, zatiaľ sa jej príliš nedarí, keď sa jej nebude dariť ešte viac, tak bez akýchkoľvek problémov ju vymenia, pretože nebude mať za sebou politickú stranu. Celkom som nemilo prekvapený, že pani Radičová túto hru, ktorá bola voči nej rozbehnutá, takýmto spôsobom prehliadla a nechala sa do takejto manipulácie dostať,“ upozornil predseda Smeru-SD.

To nemá podľa Fica nič spoločné s autoritatív­nosťou. „To má niečo s tým, či máte alebo nemáte politickú silu. To, že máte politickú silu neznamená, že ste automaticky autoritatívny. Hovorím o reálnom využívaní politickej sily pri riadení tohto štátu. A preto opakujem, ja som robil všetko pre to, aby som vládu riadil. Či to bolo dobre alebo zle, musia rozhodnúť voliči. Voliči nám dali dominantné víťazstvo vo voľbách. Ale pani Radičová neriadi, pani Radičová rozdáva slovo vo vláde, a to je podstatný rozdiel. Pani Radičová je politicky a mocensky veľmi slabá,“ dodal.

Predseda vlády sa nemôže podľa expremiéra zaoberať drobnosťami. „Ukazuje sa aj to, ja som našťastie prišiel na to pomerne rýchlo, že predseda vlády sa nemôže zaoberať detailmi a drobnosťami, na to jednoducho nie je priestor a ak si niekto myslí, že môže mať pod kontrolou celú krajinu od A po Z, tak je to veľký omyl. Predseda vlády sa musí sústreďovať na veľké veci. Na veľké veci a opomínať administratívne detaily, drobnosti, ktoré ho zaťažujú. Úlohou predsedu vlády je rozhodovať a riadiť,“ vyhlásil Fico.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM