Webnoviny - Svet

FICO: Rok 2009 bol najťažší v politickej kariére

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Rok 2009 bol pre premiéra Roberta Fica najťažším rokom v celej jeho politickej kariére. „Nielen preto, že sme zavádzali euro, že sme museli riešiť plynovú krízu, na ktorú sa už zabudlo a že musíme bojovať proti hospodárskej kríze, ale určite aj preto, že som musel prijímať veľmi ťažké personálne rozhodnutia,“ uviedol predseda vlády v rozhovore pre agentúru SITA. Fico neverí, že v jeho politickej kariére môže byť horší rok ako rok 2009. „Dokonca keby sme prehrali voľby v roku 2010, tak je to nič oproti tomu, čo som v roku 2009 musel ako predseda vlády absolvovať,“ vyhlásil.

Možno to vyzerá ako hra, že si zavolá ministra a povie mu, že ho už viac nepotrebuje, lebo urobil chybu, hovorí Fico. „Ale všetky tieto rozhodnutia vyžadujú veľmi veľa energie a síl. Práve tieto veci ma najviac zaťažovali v roku 2009. Ale robil som ich a niekedy som ich dokonca robil aj nad rámec Koaličnej zmluvy. Odňatie ministerstva životného prostredia spod kontroly SNS samozrejme, že bolo porušením Koaličnej zmluvy, ale keď nie sú schopní nominanti SNS riadiť tento rezort, tak snáď v duchu Koaličnej zmluvy sa na to nebudem pozerať, ako tam prijímajú neprofesionálne rozhodnutia,“ vyhlásil Fico.

Prijaté personálne rozhodnutia však boli podľa neho potrebné, aby vláda vydržala, aby bola podľa premiéra stabilná. „Bola takto stabilná predchádzajúca vláda? Nebola. Smeru-SD neodišiel z parlamentu ani jeden poslanec a to nielen keď sme boli v opozícii, ale ani teraz, keď sme vo vláde. To je otázka stability. Celkovo nám nepoutekali z koalície poslanci, ako sa to dialo v minulosti. Sme stabilní, čo je dôležité aj pre hodnotenie Slovenska v zahraničí,“ zdôraznil.

Miera problémov vo vláde v porovnaní s tým, čo bolo za predchádzajúcich osem rokov vlády Mikuláša Dzurindu, bola podľa Fica podstatne menšia. Jeho povinnosťou je na problémy reagovať. „Dokonca som si zvykol na to, že čokoľvek úradník urobí v tejto vláde alebo aparáte, zodpovedám za to ja. Je to premyslená stratégia opozície a protivládnych médií, ktoré si povedali, že toto je ten terč. Ak úradník použije na ministerstve zlé pero, miesto čierneho modré alebo červené, opozícia povie, že na vine je Fico, lebo ten má všetko pod kontrolou. Ale to nie je tak, ako si niekto myslí, že ja tu mám ako veľký brat na stene 750 televíznych obrazoviek a pozerám každému ministrovi a úradníkovi, čo robí. Takto to nefunguje,“ vyhlásil.

Predseda vlády je podľa Fica predovšetkým zodpovedný za chod vlády a je zodpovedný aj za prijímanie ťažkých personálnych rozhodnutí, keď k tomu príde. „Ja som ich prijímal, aj keby to malo znamenať rozpad vládnej koalície. Pretože v dvoch prípadoch bola vláda úplne na kraji. To bolo v prípade škandálu s pozemkami vo Veľkom Slavkove, keď bol odvolaný minister Miroslav Jureňa a určite veľmi vážna kritická situácia bola, keď sme SNS obrali o politický vplyv na ministerstve životného prostredia,“ dodal.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM