Webnoviny - Svet

Fico rokuje o mýte opäť bez únie autodopravcov

WEBNOVINY.SK

Fico, Vážny Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) – Na druhom rokovaní premiéra Roberta Fica o elektronickom výbere mýta sa opäť nezúčastnia zástupcovia Únie autodopravcov Slovenska (UNAS). Premiérova hovorkyňa Silvia Glendová zdôvodnila pre agentúru SITA ich nepozvanie tým, že únia ešte nie je zaregistrovaná. Na štvrtkové stretnutie na Úrade vlády s plánovaným začiatkom pozvali zástupcov Združenia cestných dopravcov Česmad Slovakia, Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s., ako aj prevádzkovateľa mýtneho systému, spoločnosti SkyToll, a.s. Na rokovaní by sa mal zúčastniť aj minister dopravy Ľubomír Vážny.

Rokovanie o mýte zvolal premiér Fico deň potom, čo únia autodopravcov pre nespokojnosť s platením mýta na cestách prvej triedy v stredu oznámila štrajkovú pohotovosť a od 1. februára vyhlásila celoštátny štrajk. Malí a strední autodopravcovia vyzvali premiéra, aby od 1. februára zabezpečil zrušenie výberu mýta na cestách prvej triedy. Od začiatku budúceho mesiaca sa má na nich totiž opäť platiť mýto, dočasne pozastavené od 14. do 31. januára kvôli úprave mýtnych úsekov.

UNAS chce znížiť rozsah mýtom spoplatnených ciest prvej triedy zo súčasných takmer 1 500 kilometrov na 333 kilometrov a pozastavenie výberu mýta do konca júna. Minulý týždeň únia žiadala rezort dopravy o pozastavenie mýta do konca apríla. Rokovať chce opäť o svojich pôvodných 11 požiadavkách týkajúcich sa platenia a fungovania mýta, hoci počas nedávnych protestov v uliciach slovenských miest mala štyri hlavné požiadavky. Na základe výsledkov prvého rokovania o mýte na Úrade vlády 11. januára autodopravcovia dosiahli zníženie spotrebnej dane na naftu od 1. februára, ako aj dočasné pozastavenie výberu mýta na cestách prvej triedy, či úpravu úsekov tak, aby platili za prejazdenú vzdialenosť. Autodopravcovia žiadali aj zníženie dane z motorových vozidiel, čo je však v kompetencii samosprávnych krajov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM