Webnoviny - Svet

Fico sa obáva šikanovania v prípade zrušenia imunity

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Predseda Smeru-SD Robert Fico sa v prípade zrušenia priestupkovej imunity obáva šikanovania opozície. „Viem si veľmi dobre predstaviť, že ak dôjde k zrušeniu priestupkovej imunity, náš hollywoodsky minister vnútra nasadí na predstaviteľov opozície zopár policajtov a tí budú sledovať, či nestojím jedným kolesom na trávniku alebo či nestojím príliš blízko pri priechode pre chodcov. To sú veci, na ktorých sa dá veľmi účinne vytvárať zlý obraz konkrétneho politika,“ vyhlásil dnes Fico pred novinármi.

Návrh koalície na zrušenie priestupkovej imunity považuje za návrh, ktorý zastiera hlavnú tému spoločnosti, a to je zdražovanie. „Imunita nemá slúžiť, aby chránila poslancov pred rýchlou jazdou alebo požitím alkoholu alebo nemá chrániť poslancov pred páchaním trestných činov. Úlohou imunity je zabezpečiť, aby poslanci mohli nerušene vykonávať svoj mandát, aby nemohli byť šikanovaní vládnou väčšinou,“ zdôraznil Fico.

Koaličná rada sa v utorok dohodla, že v marci predloží do parlamentu návrh na zrušenie priestupkovej imunity poslancov NR SR, ale aj sudcov. Zákonodarcovia a sudcovia by sa tak rovnako ako ostatní ľudia nevyhli napríklad plateniu pokút za dopravné priestupky. Vládna štvorka SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd pristupuje k zužovaniu priestupkovej imunity poslancov preto, lebo koncom októbra parlament zamietol ústavný návrh kabinetu Ivety Radičovej na zúženie poslaneckej imunity aj v trestnoprávnej oblasti. Normu vtedy odmietol opozičný Smer-SD i časť poslancov za SNS. Koalícia pôvodne chcela vyriešiť zúženie priestupkovej imunity pozmeňujúcim návrhom, nakoniec sa aj pre snahu o štandardný legislatívny proces rozhodla vypracovať novú právnu normu. Na obmedzenie priestupkovej imunity vládna štvorka nepotrebuje ústavnú väčšinu 90 hlasov, odmietavý postoj Smeru-SD k zúženiu poslaneckej imunity teda nebude prekážkou prijatia návrhu, koalícia bude v tomto prípade disponovať dostatkom vlastných hlasov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM