Webnoviny - Svet

FICO: SaS manipuluje referendom verejnosť

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) – Strana Smer-SD nemôže podľa jej predsedu Roberta Fica odporučiť svojim voličom, aby sa zúčastnili na referende 18. septembra. „Smer-SD si váži ústavu i všetky inštitúty, ktoré z nej vyplývajú, vrátane referenda. Referendum je výsledok predvolebnej kampane SaS. SaS manipuluje referendom verejnosť,“ vyhlásil dnes Fico na tlačovej besede po rokovaní Predsedníctva Smeru-SD.

Referendum podľa Fica bude o viacerých už vyriešených otázkach, alebo o otázkach, o ktorých koalícia môže rozhodnúť v parlamente obyčajnou väčšinou. Ako príklad uviedol podrobenie sa poslancov NR SR dychovej skúške po dopravnej nehode, lacnejšie autá pre ústavných činiteľov či koncesionárske poplatky.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) podľa Fica hrubo zneuctila ústavu, keď nenominovala do ústrednej referendovej komisie svojich členov. Zároveň zdôraznil, že na referendum bude neúčelne vynaložených takmer 7,2 milióna eur.

SaS sa navyše v súvislosti s referendom správa podvodne. Predseda NR SR Richard Sulík vraj cez podateľňu národnej rady nechal distribuovať listy starostom a primátorom, v ktorých ich vyzýva, aby využili miestne rozhlasy na oslovenie občanov v súvislosti s referendom. Fico sa pýta, kto dal Sulíkovi právo míňať peniaze na takéto listy.

V liste vraj Sulík tvrdí, že na referende sa zúčastnia traja najvyšší ústavní činitelia i predseda Smeru-SD Robert Fico. „Nikdy som nedal žiadne stanovisko k účasti na referende,“ vyhlásil Fico. Podľa neho ide o zneužite jeho mena. Fico sa zároveň spýta na súhlas k listu prezidenta SR Ivana Gašparoviča.

Podľa Fica sa majú dokonca objaviť aj plagáty k referendu s menom Robert Fico. Nejde však o neho, ale o nejakého jeho menovca.

Referendum, ktoré sa uskutoční 18. septembra, by malo stáť 7 224 000 eur. Občania budú v referende odpovedať na šesť otázok.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM