Webnoviny - Svet

FICO: SDKÚ-DS dnes spáchala politickú samovraždu

WEBNOVINY.SK

Fico, Dzurinda Foto:

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS dnes podľa premiéra Roberta Fica spáchala v priamom prenose politickú samovraždu a priznala sa k prianiu špinavých peňazí. Premiér poskytne verejnosti ďalšie informácie o pozadí SDKÚ-DS v stredu, odkázal cez riaditeľa Tlačového odboru Úradu vlády SR Braňa Ondruša.

Premiér Robert Fico minulý piatok obvinil SDKÚ-DS, že počas svojej vlády v rokoch 2004 a 2005 robila podozrivé operácie s použitím nastrčených firiem a s účtami v zahraničných bankách. „Vzhľadom na prepojenie SDKÚ-DS, firmy Soul, s.r.o., účty nominantov SDKÚ-DS a firiem z daňových rajov v švajčiarskych bankách možno vyvodiť podozrenie z používania čiernych fondov na financovanie straníckej činnosti a z pokusov legalizovať tieto fondy,“ vyhlásil minulý týždeň na tlačovej besede Fico. Tvrdil, že má informácie od bývalých členov SDKÚ-DS. V rokoch 2003 a 2004 dostala SDKÚ-DS od spoločnosti Soul spolu 50 miliónov korún, z toho 22 miliónov predstavovalo prevzatie záväzku za dlh strany a 27 miliónov za kúpu budovy na Medenej ulici v Bratislave. Premiér minulý piatok naznačil, že SDKÚ-DS časť peňazí, ktoré dostala od firmy Soul, poslala na účet anglickej spoločnosti Allied Wings. Malo ísť o 516 888 eur. Bývalý pokladník SDKÚ Igor Kucej denníku SME ukázal dokumenty, podľa ktorých išlo o splatenie pôžičky, ktorú si zobrali v auguste 2000 vo výške 404tisíc eur. Podľa neho išlo o úver poskytnutý Allied Wings so sedempercentným úrokom. Pôžičku si vraj brali zo zahraničia preto, že začínajúcej strane naše banky odmietli požičať. Úverovú zmluvu ani informácie o Allied Wings už však vraj v strane nemajú. Zákon im v tom čase neprikazoval to archivovať. Navyše vraj pre nich už pracujú iné účtovníčky a nemajú sa koho opýtať.

Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda mu dnes odpovedal, že o financovanie svojej strany sa nikdy nestaral. „O financie strany sa zaujímam raz do roka. Zodpovedám politicky za stranu, ale nikdy som ekonomicky nič neriešil,“ uviedol Dzurinda dnes na tlačovej besede. Zároveň dodal, že v roku 2000 mal iné starosti ako sú financie, pretože mu prvýkrát padala vláda. „Ivan Šimko napísal stanovy dobre. Každý má svoju zodpovednosť, ja politickú,“

Dzurinda zároveň obvinil premiéra Roberta Fica, že jeho minulotýždňový útok na financovanie SDKÚ-DS je neobyčajnou podlou konštrukciou, ktorej cieľom je kriminalizovať opozičnú stranu a odviesť pozornosť. „Jeho vystúpenie bolo krajne nepravdivé,“ zdôraznil. Podľa neho však ide len o začiatok kriminalizácie. Je to podľa neho jediná hra, ktorej je Fico schopný. Dzurinda zdôraznil, že SDKÚ-DS nebude na ďalšie Ficove bludy reagovať. Vyhlásil, že nedovolí, aby sa Fico vyvinil z lúpeže troch miliónov eur, ktorej sa dopustila jeho vláda v tomto volebnom období. Upozornil, že chce naďalej robiť svoju opozičnú politiku, za ktorú ho občania platia. Ficovi zostali podľa neho len dve témy a to maďarská karta a kriminalizácia SDKÚ-DS. „Nikomu sme neublížili a nikomu sme nepoškodili. Tento štát sme nepoškodili ani o jediný halier,“ vyhlásil s tým, že jeho strana dostala pôžičku, ktorú normálne splatila. „Za chyby minulosti sme zaplatili v roku 2002 a 2006,“ dodal.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM