Webnoviny - Svet

FICO: Slovensko-maďarské vzťahy témou volieb

WEBNOVINY.SK

Fico Foto: SITA

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico sa obáva, že otázka slovensko-maďarských vzťahov sa stane dominantnou témou predvolebnej kampane na Slovensku. „Ak Fidesz vyhrá maďarské parlamentné voľby, bude predovšetkým potrebné sledovať, ako sa naplnia jeho veľmi tvrdé vyhlásenia typu, že Maďarsko susedí samo so sebou. V takom prípade si myslím, že otázka slovensko-maďarských vzťahov sa stane dominantnou témou predvolebnej kampane na Slovensku. Môže to byť veľmi silná téma, ktorá bude určite rezonovať,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA premiér.

Predseda vlády Fico pripomenul veľmi veľké napätie vo vzájomných vzťahoch medzi SR a Maďarskom, ktoré bolo treba tlmiť a riešiť, čo sa mu s maďarským premiérom Gordonom Bajnaiom podarilo po jednom dôležitom stretnutí. „Mám záujem komunikovať s maďarskou vládou a maďarským premiérom. Stretnúť sa s ním kedykoľvek a kdekoľvek, na akékoľvek témy. Bol by som veľmi rád, keby sme vyriešili pre niekoho drobnosti, pre nás dôležité symbolické veci,“ uviedol.

Fico chce v januári navštíviť niekoľko južných okresov. „Chcel by som hovoriť v Komárne o problematike súsošia Cyrila a Metoda. Nie je možné, aby kráľ Štefan ako symbol maďarskej štátnosti bol na jednom z najlepších miest v Komárne, v slovenskom meste. A symbol, o ktorý sa opierame v Ústave SR, bol v slovenskom meste na priečelí nejakej budovy a mesto nechce dovoliť jeho solídne umiestnenie. Je v tom veľmi veľa symboliky. Keby sa podarilo túto sochu umiestniť na dôstojnom mieste, určite by som pozval maďarského partnera na spoločnú ceremóniu, ktorá by sa týkala Cyrila a Metoda, aj kráľa Štefana,“ dodal.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM