Webnoviny - Svet

FICO: SPP chce zdražiť plyn domácnostiam v priemere o 40 %

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Nina BednárikováBRA­TISLAVA 26. mája (WEBNOVINY) – Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) chce podľa strany Smer-SD zvýšiť cenu zemného plynu v tomto roku dvakrát. Ako uviedol na štvrtkovej tlačovej besede predseda strany Smer-SD Robert Fico, plynári požiadali regulačný úrad o zvýšenie ceny plynu pre domácnosti od júla tohto roku v priemere o 8 % a od septembra tohto roku v priemere o 30 %. “Hovorme teda, že sa ľuďom môže zvýšiť cena plynu v tomto roku spolu v priemere o 40 %. Nárast bude skutočne drastický,“ zdôraznil Fico, pričom bývalý premiér sa spolieha, že návrhy regulačný úrad „zmietne zo stola“.

Podľa najsilnejšej opozičnej strany zvyšovanie cien plynu v súčasnosti nie je potrebné. „Vôbec nie je žiaden dôvod pre zvyšovanie cien plynu. Ja verím, že regulačný úrad to nedovolí. Bojíme sa však, že po zmene regulačného zákona prídu do vedenia úradu noví ľudia dosadení vládnou koalíciou a návrhy plynárov schvália,“ povedal Fico. Podľa bývalého premiéra ak by súčasná vláda nezrušila zákon o podávaní cenových návrhov, na základe ktorého muselo cenový návrh schváliť valné zhromaždenie danej spoločnosti, takéto návrhy plynárov by sa k regulátorovi nedostali.

Juraj MiškovFoto: SITA/Nina Bednáriková Miškov: Celý regulačný úrad ovládajú Ficovi nominanti

“Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vedie nominant Smeru, pán Holjenčík. ÚRSO má rozhodnúť o tzv. škandalóznom návrhu SPP. Preto s nesmiernym záujmom budeme sledovať konanie tohto pána,“ reagoval minister hospodárstva Juraj Miškov, s tým, že celý regulačný úrad ovládajú Ficovi nominanti. “V prípade, že pán Holjenčík schváli tento škandalózny návrh, za zvýšenie cien plynu preberá politickú zodpovednosť strana Smer a Robert Fico,“ zdôraznil Miškov. Minister o snahe plynárov vedel. “Máme svojich nominantov priamo v predstavenstve SPP,“ dodal Miškov s tým, že štátni nominanti hlasovali proti cenových návrhom, ktoré plynári podali na regulačný úrad.

SPP chce zmeniť cenu plynu pre domácnosti

Ako pre agentúru SITA potvrdil hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) Miroslav Lupták, plynári už zaslali regulačnému úradu návrh na zmenu ceny plynu. Lupták však nechcel cenový návrh bližšie konkretizovať. “Je naším zvykom počas cenového konania nekomentovať podaný cenový návrh,“ povedal Lupták. Regulačný úrad o cenovom návrhu SPP musí podľa neho rozhodnúť do 6. júna.

Slovenský plynárenský priemysel už dávanejšie avizoval, že pozorne sleduje situáciu na svetových trhoch s ropou a ropnými produktmi, ako aj vývoj kurzu eura voči americkému doláru.Foto: SITA/Marián Peiger Práve tieto dva faktory najviac ovplyvňujú koncovú cenu zemného plynu. „Vývoj situácie pozorne sledujeme. Naša nákupná cena plynu závisí od dvoch kľúčových faktorov, a tými sú cena ropy a vzájomný kurz amerického dolára a eura. Ďalší vývoj bude závisieť práve od vývoja týchto faktorov,“ povedal začiatkom mája pre agentúru SITA hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Domácnostiam sa naposledy menili ceny plynu začiatkom tohto roka, keď im v priemere vzrástli o 4,47 %. Regulačný úrad taktiež koncom minulého roka rozhodol o zvýšení priemernej ceny plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti, a to o 6,12 %.

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie