Webnoviny - Svet

FICO: Súčasná vláda ide proti ľuďom

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Ohlásené zvyšovanie dane z pridanej hodnoty (DPH) z 19 % na 20 % je podľa bývalého premiéra Roberta Fica najhoršie pravicové riešenie. Podľa predsedu strany SMER-SD koaličné strany týmto krokom porušujú predvolebné služby, keďže sľubovali dane nezvyšovať. Robert Fico zároveň na utorňajšej tlačovej besede odmietol argumenty, že sa zvýšenie DPH o jeden percentuálny bod neprejaví v náraste cien. „Najmä ľudia, ktorí majú podpriemerné a priemerné zárobky pocítia zdražovanie na vlastnej koži,“ konštatoval Fico, pričom zdôraznil že SMER-SD odmieta zvyšovanie DPH. „Je to pravicová vláda, ktorá ide proti ľuďom,“ doplnil Fico. Bývalý predseda vlády zároveň uviedol, že na zvyšovanie daní neexistuje žiaden dôvod a pôsobenie súčasnej vlády charakterizoval slovami „podvod za podvodom“. Bývalá vláda mala podľa Fica v rámci znižovania deficitu verejných financií pripravené ďalšie okresávanie výdavkov štátu. „Veľmi jasne sme hovorili aj o tom, že je nespravodlivo nastavený druhý pilier,“ dodal expremiér.

Podľa bývalého ministra financií Jána Počiatka súčasná vláda nemá predstavu o tom, kde by šetrila. „Šetrenie sa nekoná a nemyslím si, že sa vôbec konať bude,“ povedal Počiatek. Taktikou súčasného kabinetu je podľa neho preniesť záťaž konsolidácie verejných financií na ľudí. Vláda Ivety Radičovej pritom podľa Počiatka úplne a úmyselne rezignovala na šetrenie v tomto roku. „Potrebujú dosiahnuť, aby deficit verejných financií v tomto roku bol čo najvyšší a aby sa opticky javilo v budúcom roku, že nejaké šetrenie nastalo,“ dodal Počiatek.

Na dočasnom zvýšení DPH o jeden percentuálny bod zo súčasných 19 % na 20 % sa dohodli zástupcovia koaličných strán na pondelňajšej koaličnej rade. Zvýšená sadzba DPH bude podľa premiérky Ivety Radičovej platiť dovtedy, kým deficit verejných financií na Slovensku neklesne pod 3 % hrubého domáceho produktu. "Takto to bude súčasťou zákona o dani z pridanej hodnoty. Hovoríme tomu Ficova daň,“ povedala premiérka. Vyššia sadzba DPH by podľa nej mala platiť do roku 2013. Súčasne potvrdila, že na lieky, zdravotnícke pomôcky a knihy sa bude naďalej uplatňovať znížená 10-percentná sadzba DPH.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM