Webnoviny - Svet

FICO: Vediem boj s tlačou

WEBNOVINY.SK

FicoFoto: SITA

BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico vedie boj s tlačou. „Ja vediem súboj so slovenskou tlačou a budem ho viesť dovtedy, dokiaľ budú takýmto spôsobom pracovať. To, čo sa deje v slovenskej tlači, je neprofesionálne a je to porušovanie tlačového zákona. Na rozdiel od slovenskej tlače ja nepoužívam podpásové a nezákonné metódy,“ povedal predseda vlády v rozhovore pre agentúru SITA.

Rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva podľa premiéra hovorí, že ak médiá útočia na politika, politik má právo sa brániť a rovnako povedať svoje aj na adresu médií. „Mne sa veľmi páči, ako sa novinári zo slovenskej tlače cítia urazení, keď im niekto povie, že sú hyeny, alebo že je to hyenizmus. Veď Tlačová rada vydala rozhodnutie vo veci manželky Jirka Paroubka, kde povedala, že to, čo urobil jeden týždenník, je hyenizmus. Tak samotné kontrolné orgány novinárov hovoria o hyenizme, ale ja keď takéto niečo poviem, ja to nemôžem. Ale čo si ja prečítam na moju adresu, adresu mojich rodinných príslušníkov, kolegov vo vláde a Smere-SD, to môžem a toto nemôžem? Budem používať legitímne spôsoby práce – žiadosti o opravu, právo na odpoveď, možnosti obrátiť sa na súd,“ uviedol Fico s tým, že zatiaľ je v súdnych konaniach so slovenskou tlačou úspešný.

Fico v tom chce pokračovať dovtedy, pokiaľ bude táto neuveriteľná naháňačka pokračovať. „To sú už veci, ktoré idú mimo ľudskej dôstojnosti. Ako by ste označili novinára, ktorý sa vám hrabe vo vašich odpadkoch, aby zistil, čo ste mali na raňajky. Ako by ste nazvali fotografa z jedného denníka, ktorý napriek opakovanej žiadosti mojej manželky, ktorá mala vážny chirurgický zákrok na tvári a žiadala, aby ju nefotil, pokračoval ďalej. Ako by ste nazvali novinára, ktorý je v mokrej tráve a na strome ako had a fotí vás na mieste, kde sa chodím desať rokov verejne korčuľovať. Neviem, prečo sa nepostavili na cestu a nepovedali, že si ma chcú odfotiť. Nech sa páči, odfoťte si ma,“ uviedol.

Podľa predsedu vlády tlač sa rozhodla na Slovensku robiť politiku. „Dali sa do polohy opozičných politických strán. Chcú ako keby ukázať, že musí platiť stará zásada, že nikdy sa nedá vyhrať súboj s tlačou. Ale ja nechcem s nimi vyhrať súboj, ja sa jednoducho bránim a budem sa brániť, ak takto ďalej to bude pokračovať,“ dodal. Premiér tvrdí, že nečíta noviny, pretože keby ich otvoril, nič iné by nerobil, len by musel stále žiadať o opravu. „Je absurdné, čo sa deje. Uznám, že vzťah medzi mojou osobou a slovenskou tlačou je veľmi veľmi neštandardný, ale nepatrím medzi politikov, ktorí si nechajú len tak napľuť na tvár a potom však si to utri sám. Nie, ja budem bojovať za seba, aj za svoju rodinu, aj svojich kolegov, lebo toto je novinárska brutalita. Je to terorizmus novinársky, čo robí slovenská tlač vo vzťahu k vláde,“ vyhlásil.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM