Webnoviny - Svet

Ficov bič na reťazce od prvého augusta definitívne končí

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) – Vzťahy medzi obchodnými reťazcami a ich dodávateľmi už nebude regulovať zákon. Od prvého augusta totiž prestáva definitívne platiť zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorý počas minulého volebného obdobia presadila vláda predsedu Smeru-SD Roberta Fica. Jeho zrušenie vládna koalícia presadila aj napriek nesúhlasu farmárov, opozície ako aj prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý návrh zákona nepodpísal ani po prelomení jeho veta v Národnej rade SR. Naopak, potravinári a obchodníci krok vlády uvítali.

Zrušením zákona by sa mali podľa ministerstva hospodárstva, ktoré návrh predložilo, znížiť bariéry podnikania v oblasti dodávok potravín, čím sa zlepší podnikateľské prostredie a zníži regulačné zaťaženie. Proti zákonu sa postavil aj minister pôdohospodárstva Zsolt Simon, keďže podľa jeho slov pôsobil len na území SR a keď teda nadnárodné obchodné reťazce uzavreli zmluvu s dodávateľom v inej krajine, zákon obišli a slovenskí výrobcovia boli mimo hry. V konečnom dôsledku tak podľa Simona zákon viedol k zníženiu podielu slovenských výrobkov na pultoch predajní. Problematiku regulácie vzťahov obchodných reťazcov a dodávateľov treba podľa neho riešiť na európskej úrovni.

So zámerom vlády zrušiť tento zákon súhlasili aj obchodníci a potravinári. Šéf Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR Pavol Konštiak po jeho zrušení uviedol, že spôsobil zníženie predajnosti slovenských výrobkov. Riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jarmila Halgašová potvrdila Konštiakove slová, keď podľa nej zákon priniesol v posledných dvoch rokoch len jeho obchádzanie a s tým spojený rapídny nárast dovozu potravín.

Naopak, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) zámer súčasnej vlády kritizovala už od jeho zverejnenia v programovom vyhlásení. Podľa komory zrušený zákon nemal v plnom rozsahu vlastne ani kedy platiť, pretože nová vláda ešte pred uplynutím prechodného obdobia, ktoré získal obchod na zosúladenie zmlúv s dodávateľmi, zahrnula jeho zrušenie do svojho programu. Obchodné reťazce tak s vedomím, že vláda chce zákon zrušiť, získali istotu a s jeho dodržiavania si nerobili ťažkú hlavu. „Preto nechápem, ako môže niekto tvrdiť, že zákon je zlý a neúčinný, keď pre to nemá žiadne konkrétne analýzy, alebo výsledky kontrol,“ konštatoval pred zrušením zákona podpredseda komory pre potravinárstvo a obchod Dušan Janíček.

Podnetom na vypracovanie zákona boli podľa predchádzajúcej vlády predovšetkým pretrvávajúce problémy v obchodných vzťahoch medzi prevádzkovateľmi obchodných reťazcov a ich dodávateľmi. Tí poukazovali na negatívne neprimerané obchodné praktiky prevádzkovateľov reťazcov pri uzatváraní zmlúv.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM