Webnoviny - Svet

FIFA dnes zbiera kandidatúry na MS 2018 a 2022

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP ZÜRICH 14. mája (WEBNOVINY) -V sídle Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) je v piatok už od rána rušno, postupne začali do zürišského sídla prichádzať predstavitelia deviatich kandidátov na usporiadanie majstrovstiev sveta 2018 a 2022 s defini­tívnymi verziami svojich návrhov. Ako prví odovzdali prezidentovi FIFA Seppovi Blatterovi viac ako 750-stranovú kandidátsku knihu Austrálčania. „Máme za sebou úvodný výkop,“ privítal austrálsku delegáciu Blatter. „Dúfame a modlíme sa, aby sa k nám priklonilo šťastie,“ povedal prezident Austrálskej futbalovej federácie Frank Lowy. Vzápätí si už Blatter podával ruku s anglickým žolíkom Davidom Beckhamom a nezabudol prezradiť, že za „kolísku futbalu“ u neho vo štvrtok telefonicky orodoval aj nový britský premiér David Cameron. „Každý tím si u nás nájde svojich fanúšikov,“ vyzdvihol anglickú futbalovú vášeň prekračujúcu hranice národov bývalý kapitán „Albionu“.

Kompletnú technickú dokumentáciu majú v piatok poskytnúť dvaja sóloví uchádzači z Európy Anglicko a Rusko, ďalšie dve dvojkoalície zo starého kontinentu Portugalsko so Španielskom a Belgicko s Holandskom, štyria zástupcovia ázijskej konfederácie Austrália, Japonsko, Kórejská republika a Katar, americký kontinent reprezentujú USA. Favoritov na získanie práva zorganizovať MS 2018 treba hľadať v Európe, Ázia sa sústreďuje na MS 2022. V hre o oba šampionáty sú všetci s výnimkou Japonska, Kataru a Kórejskej republiky.

Okrem detailného projektu turnaja so 64 zápasmi na 12 štadiónoch vrátane aspektov, ako sú tréningové možnosti, hotely, bezpečnostný protokol, informačné technológie, mediálna podpora a starostlivosť o fanúšikov, musia kandidátske knihy obsahovať aj kópie vládnych garancií, zmlúv s mestami a majiteľmi štadiónov a podklady o finančnom a poistnom krytí podujatia. Materiál bude slúžiť ako východisko pre návštevu hodnotiacej komisie, ktorá do jednotlivých krajín zavíta v období od júla do septembra tohto roka. Dvadsaťštyričlenný výkonný výbor FIFA vyberie usporiadateľov 2. decembra na svojom zasadnutí v Zürichu.

Päť z kandidujúcich štátov už futbalové MS usporiadalo: Anglicko (1966), Španielsko (1982), USA (1994) a naposledy Japonsko spoločne s Kórejskou republikou (2002). Na zozname majstrov sveta z jedenástich krajín figuruje iba jedna. Angličania využili výhodu domáceho prostredia v roku 1966 na svoj zatiaľ jediný titul šampiónov.

SITA, AP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM