Webnoviny - Svet

FIGEĽ: Dienstbier sa vždy snažil byť sám sebou

WEBNOVINY.SK

Predseda KDH Ján FigeľFoto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) – Smrť Jiřího Dienstbiera nám pripomína, že odchádza generácia disidentov, ktorí sa zaslúžili o pád komunistického režimu a o formovanie novej tváre demokratickej spoločnosti. Vo vyhlásení k úmrtiu bývalého českého politika a senátora to uviedol predseda KDH Ján Figeľ. Figeľ poukázal na skutočnosť, že Dienstbier sa vlastnou cestou prepracoval ku kritickému pohľadu na reálny socializmus a stal sa významným predstaviteľom Charty 77 a pre svoje názory bol niekoľko rokov vo väzení.

Líder kresťanských demokratov pripomenul, že za socializmu i v demokratických pomeroch sa Dienstbier snažil byť sám sebou, postoje pri riešení vnútorných záležitostí svojej krajiny aj na medzinárodnej scéne zastával podľa svojho najlepšieho poznania a svedomia, aj keď stáli proti väčšinovému názoru. „Som presvedčený, že odkaz Jiřího Dientsbiera, bojovať za pravdu a slobodu slova a byť pripravený za svoje presvedčenie aj trpieť, si zaslúži obdiv a nasledovanie a zostane stále aktuálny,“ uzavrel Figeľ.

Český politik a senátor Jiří Dienstbier zomrel v sobotu 8. januára v Prahe. Známy disident a novinár sa dožil 73 rokov. Dienstbier, ktorý bol prvým ponovembrovým československým ministrom zahraničných vecí, podľahol dlhotrvajúcej chorobe v pražskej nemocnici.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM