Webnoviny - Svet

FIGEĽ: Ministerstvo hospodárstva je naša priorita

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Ministerstvo hospodárstva je podľa predsedu KDH Jána Figeľa jedna z priorít jeho strany. „KDH má zodpovednú personálnu ponuku na tento post,“ povedal dnes novinárom po rokovaní predsedníctva strany s tým, že potvrdil jeho nomináciu na toto ministerské miesto. Práve na ambícii KDH obsadiť post ministra hospodárstva, ktoré podľa prvotnej dohody bolo pridelené strane SaS, stroskotali vo štvrtok koaličné rokovania o rozdelení postov vo vláde. Partneri sa na rokovaní zídu opäť dnes popoludní. Okrem rezortu hospodárstva žiadajú kresťanskí demokrati aj ministerstvo vnútra.

Na rokovanie Koaličnej rady ide Figeľ s odhodlaním a dobrou vôľou. „Platí, že chceme vyvážené a podstatné zastúpenie v troch oblastiach vlády. To zostáva našou prioritou. Je to oprávnené a zároveň konštruktívne, pretože každý z partnerov prináša niečo do vlády,“ vyhlásil. Šéf KDH si želá dohodu na vládnych postoch už dnes, ale nie je to podmienka stanovená v časovej dimenzii.

Figeľ sa neobáva, že rokovania rodiacej sa stredopravej koalície stroskotajú na obsadení vládnych postov. „Je to zodpovednosť všetkých. KDH o inej vláde neuvažuje. Je to víťazná koalícia z volieb. Je veľmi dôležitá pre rozhýbanie Slovenska,“ uviedol. Podľa neho rokovania sa začali. „Časť vecí sme vyriešili a ideme ďalej. Dnes je na ceste ďalší krok. Verím, že je to správna cesta a nie zlý smer,“ zdôraznil. S predstaviteľmi SaS sa nekontaktoval.

Predseda SaS Richard Sulík využil prestávku v koaličných rokovaniach na krátku rodinnú dovolenku v talianskom Bibione. Figeľ navštívil obce postihnuté povodňami. „Bol som na východe Slovenska. Možno mám inú mapu v hlave,“ uviedol. Sulíkova ambícia byť predsedom parlamentu je podľa Figeľa jeho vlastná zodpovednosť. „Zároveň náš spoločný záujem, aby sme v parlamentnom priestore obstáli ako koalícia,“ dodal.

Figeľ verí, že slovenskí reprezentanti dnes v osemfinále na futbalových majstrovstvách sveta v Afrike neprehrajú. „Neprehráme. Mal by vyhrať lepší. Tento rok vyzerá, že Slovensko má na viac,“ vyhlásil. Podľa neho v zápase s Talianmi to nebol zázrak. „Slovo zázrak sa používa veľmi často a povrchne, ako napríklad povojnový hospodársky zázrak v Nemecku,“ uviedol. Zároveň povedal, že ho mrzí, že nemôže pre koaličné rokovania vidieť slovenských futbalistov. „Darčekom pre úspešný slovenský tím bude ponuka budúcej veľmi úspešnej vlády,“ dodal.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM