Webnoviny - Svet

Figeľ pripúšťa otvorenie prerozdelenia rezortov

WEBNOVINY.SK

Ján Figeľ Foto: BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Ak sa stredopravá koalícia nedohodne na kompetenciách vicepremiéra pre menšiny a ľudské práva, môže sa vrátiť na začiatok rozdeľovania vládnych postov a kľúča 5:4:3:3 pre SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd. Pripúšťa to predseda KDH Ján Figeľ.

„Keďže sme sa nedohodli na jednom z obsahov pre post podpredsedu vládu, jeho vymedzenie v rámci kompetencií, tak teoreticky je otvorená aj otázka, aké bude zloženie vlády a to znamená aj celkový východiskový vzorec, s ktorým sa zostavuje vláda a ďalšie orgány,“ povedal po rokovaní predsedníctva kresťanských demokratov Figeľ. Podotkol, že kým nie je dokončené všetko, tak nie je dokončený celok a iba celok ako taký dáva plnú odpoveď aj čo sa týka samotného mechanizmu pre fungovanie koalície, programových téz aj rozdelenia zodpovednosti vo vláde a v parlamente a v ústredných orgánoch štátnej správy. „My potrebujeme racionálnu štruktúru vládnej architektúry, precízne definovanie kompetencií a vzťahov medzi jednotlivými členmi vlády a rezortmi a z toho vzíde aj odpoveď na otázku, či ten kľúč zostáva rovnaký alebo sa ešte bude nejako diskutovať,“ dodal líder KDH.

Ak sa koaličné strany dohodnú na kompetenciách vicepremiéra pre menšiny a na tom, na akom úrade zostane hlavný dozor nad eurofondami priblížia sa podľa neho do finálnej fázy rokovaní.

Figeľ pripomenul, že o tom, či dozor nad eurofondami zostane na úrade vlády, alebo prejde na rezort dopravy dnes na Koaličnej rade vôbec nediskutovali. Zároveň zdôraznil, že za najpodstatnejšie považuje, aby Slovensko zlepšilo čerpanie eurofondov. „Tu ide viac a dovysvetlenie a vyprecizovanie než o substantívnu zmenu, to cítime aj z atmosféry na rokovaniach. Slovensko, žiaľ, čerpalo eurofondy slabo, zaradilo sa do kategórie krajín ako Rumunsko a Grécko, alebo ich čerpalo s otáznikmi až korupčnými podozreniami. To sa musí zmeniť, na to treba zodpovedný prístup a samozrejme aj personálne posilnenie,“ konštatoval.

Koaličné rokovania budú pokračovať v sobotu na pôde SaS.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM