Kultúra

Film, ktorý nakrúcali aj na Šírave: Úspech na prestížnom festivale Berlinale!

Nie je tomu tak dávno, čo mohli rekreanti na Šírave natrafiť na nakrúcanie filmu. Teraz táto snímka zožala úspech na prestížnom festivale Berlinale.

Ilustračný obrázok k článku Film, ktorý nakrúcali aj na Šírave: Úspech na prestížnom festivale Berlinale!
Zdroj: Penzión Senderov

Ako sme vás ešte počas leta roku 2015 informovali, na Zemplínskej šírave v stredisku Lúč nakrúcali film. V plnej permanencii bol filmový štáb na čele s režisérkou Ivetou Grófovou. Pri brehoch zemplínskeho mora natáčali snímku s názvom Piata loď na motívy rovnomenného úspešného románu Moniky Kompaníkovej.

Film mal v týchto dňoch na 67. Medzinárodnom filmovom festivale Berlinare svetovú premiéru. A to nie je všetko. Na tomto prestížnom festivale získala táto česko-slovenská snímka Krištáľového medveďa za najlepší film sekcie Generation Kplus.

Obrovské prekvapenie

„Je to obrovské, ale naozaj, obrovské prekvapenie, vôbec som takýto úspech nečakala. Úžasné je, že ide o cenu, ktorú udeľujú deti, je perfektné dostať cenu od detskej poroty,“ uviedla režisérka a scenáristka Iveta Grófová.

Detská porota, ktorá je zložená z detí nie starších, ako je samotné obecenstvo filmov programovej sekcie Generation, sa o jej filme vyjadrila: „Vybrali sme kreatívny a autentický film. Je o dvoch deťoch, ktoré si vytvoria svoj malý svet podľa vlastných pravidiel. Príbeh sa nás veľmi dotkol a hercom sme naplno uverili.“

U nás v marci

Piata loď súťažila v konkurencii filmov z viacerých krajín, ako je Brazília, Veľká Británia, Austrália, Kanada, Poľsko, USA, Nemecko, Argentína, Mexiko, Čína a ďalšie. Film sprevádzala početná delegácia vrátane detských hercov Vanessy Szamuhelovej, Matúša Bačišina, producentky Kataríny Krnáčovej, kameramanky Denisy Buranovej a spisovateľky Moniky Kompaníkovej.

„V rámci programovej sekcie Generation Kplus ju odprezentovali celkom päťkrát a stretla sa s pozitívnymi reakciami tak detských ako dospelých divákov i filmových kritikov,“ informovala PR manažérka Zuzana Golianová.

Rodinnú drámu Piata loď čaká slovenská premiéra 16. marca.

Zdroj: Dnes24/TASR

Najčítanejšie