Webnoviny - Svet

Filmový festival inakosti oslávi piate narodeniny

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Filmový festival inakosti oslávi na konci septembra už piate výročie svojho vzniku. Keďže filmová prehliadka nadväzuje na Festival gejských a lesbických filmov, ktorý vznikol v 90. rokoch v Tajove, celkovo pôjde už o desiaty ročník festivalu svojho druhu na Slovensku. Filmových fanúšikov a fanúšičky čakajú od 28. septembra do 4. októbra v bratislavských kinách desiatky filmov zo zahraničia i zo Slovenska, ktoré približujú život gejov a lesieb. "Naším cieľom je prostredníctvom filmu a príbehov rozprávaných filmom vyvracať stereotypné predstavy o ľuďoch s inou sexuálnou a citovou orientáciou. Chceli by sme, aby bolo na Slovensku čoraz menej predsudkov voči neheterosexuálnej menšine. A takisto by sme radi oslovili samotných gejov, lesby, bisexuálov a transľudí, aby nemuseli prežiť celý život v strachu,“ uviedla riaditeľka festivalu Zita Hosszúová.

Hlavným dejiskom festivalu budú i tento rok dve kinosály filmového klubu 35 mm na Vysokej škole múzických umení na Svoradovej 2. Podobne ako vlani, aj tento rok organizátori premietnu výber divácky najatraktívnejších titulov i v multiplexe Cinema City v Auparku. Novinkou budú dve odľahčené celonočné filmové premietania v Medzinárodnom divadle Meteorit na Čulenovej 3. V piatok 30. septembra uvidia diváci počas Noci pravých chlapov okrem iného gej muzikálový hit s príznačným názvom Veľký teplý muzikál (2009). Počas Noci pravých žien, ktorá sa uskutoční v sobotu 1. októbra, medzi trojicou lesbických filmov nebude chýbať ani adaptácia románu Sarah Waters Špičkou jazyka (2002). Filmové noci štartujú o polnoci a premietať sa bude až do šiestej hodiny ráno. Diváci a diváčky budú môcť sledovať snímky zo stoličiek, ale pripravené budú aj veľké periny. Po poslednom filme si dokonca budú môcť kúpiť v priestoroch divadla aj raňajky.

Patrónmi festivalu sú herci Zuzana Kronerová a Richard Stanke. Záštitu nad festivalom prevzal primátor mesta Bratislava Milan Ftáčnik. Predpredaj lístkov sa začne 12. septembra v sieti Ticketportal a v partnerských podnikoch festivalu: Apollon, Dejavu a BeHappy.

Agentúru SITA informoval PR manažér festivalu Roman Samotný.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM