Webnoviny - Svet

Finančne náročné lieky VšZP za 4,3 mil. eur

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/AP BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vynaložila v minulom roku na lieky, ktoré boli v ústavnej zdravotnej starostlivosti uhradené ako finančne náročná zdravotná starostlivosť, viac ako 4,3 mil. eur. Ako ďalej vo štvrtok informovala vedúca zdravotníckeho a revízneho odboru poisťovne Beata Havelková, v tejto finančnej čiastke sú zahrnuté medikamenty pre 485 poistencov.

K finančne najnáročnejším pritom patria lieky pre pacientov s onkologickým ochorením, alebo lieky podávané pri komplikáciách, keď prichádza k multiorgánovému zlyhaniu. Podania medikamentu hradeného ako finančne náročná starostlivosť poisťovňa neschvaľuje. Podľa Havelkovej lekár takýto liek pacientovi podá, následne ho vykáže v zvláštnom režime a poisťovne jeho postup iba prekontroluje v rámci revíznej činnosti. Na finančne náročné zdravotnícke pomôcky vynaložila najväčšia zdravotná poisťovňa na trhu vlani vyše 40,4 mil. eur. Dostalo ich 123 356 jej klientov. Najčastejšie išlo o pomôcky, ktoré sa využívajú pri chirurgických výkonoch, najmä v kardiochirurgii alebo v ortopédii.

Pri zdravotníckych pomôckach hradených ako finančne náročná starostlivosť je vždy časť zazmluvnená vopred a poisťovňa teda ich použitie nemusí schvaľovať. Časť však schvaľovaniu podlieha. To ale podľa Havelkovej nie je problém, keďže uvedené pomôcky sa využívajú predovšetkým pri plánovaných operáciách a schvaľovanie sa uskutočňuje priebežne, asi do 10 dní.

Súčasná legislatíva presne nedefinuje, čo je mimoriadne finančne náročná liečba. Závisí to na konkrétnej dohode poisťovne a poskytovateľa. Štátna Všeobecná zdravotná za ňu považuje takú starostlivosť o hospitalizovaného pacienta, ktorá si vzhľadom na komplikácie alebo neštandardný priebeh ochorenia vyžaduje podávanie finančne náročných liekov a ich cena prevyšuje zmluvne dohodnutú cenu ukončenej hospitalizácie.

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera schválila v minulom roku 273 žiadostí nemocníc o lieky a zdravotnícke pomôcky nad rámec hospitalizačného paušálu v celkovej sume viac ako 1,089 mil. eur. V prípade zdravotnej poisťovne Apollo to bolo 62 žiadostí v hodnote takmer 224 tis. eur. Tieto údaje však napríklad nezahŕňajú problematiku transplantácií. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla PR manažérka Dôvery Zuzana Horníková, v roku 2009 išlo najmä o finančne náročnú liečbu v prípade hemato-onkologických ochorení, popálenín nad 20 % povrchu tela, imunosupresívnej liečby autoimunitných ochorení a v prípade niektorých úrazov, ako napríklad zlomeniny kĺbových výbežkov dlhých kosti.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM