Správy Regióny

Finančník Patrik Tkáč chce pomôcť Devínu, aby sa dostal z nútenej správy

Celkový záväzok Devína voči veriteľom bol ku koncu roka 2016 vo výške 10,6 milióna eur. Tkáč, ktorý žije v Devíne, tvrdí, že jeho možnosti pomôcť komunite sú o niečo väčšie a tak ich chce aj využiť.

Ilustračný obrázok k článku Finančník Patrik Tkáč chce pomôcť Devínu, aby sa dostal z nútenej správy
11
Galéria
Zdroj: TASR

Finančník Patrik Tkáč chce pomôcť bratislavskej mestskej časti Devín dostať sa z nútenej správy, v ktorej je od roku 2005. Devínska samospráva už s finančníkom o tejto možnosti rokovala. Obe strany to potvrdili s tým, že rokovania nie sú ukončené a na stole ešte nie je finálny návrh dohody.

Dlh nesplatí sám

Celkový záväzok Devína voči veriteľom bol ku koncu roka 2016 vo výške 10,6 milióna eur. Rokovaniami s veriteľmi počas minulého roka však dosiahla samospráva prísľub, že pri splatení 6,75 milióna eur by boli všetky jej záväzky vynulované a nútená správa by mohla byť ukončená. Devín však toľko peňazí nemá, preto sa musí spoliehať na pomoc niekoho iného.

Tkáč, ktorý žije v Devíne, tvrdí, že jeho možnosti pomôcť komunite sú o niečo väčšie a tak ich chce v prospech mestskej časti aj využiť.

„Na druhej strane verím, že nikto neočakáva, že dnes sám vyplatím dlh Devína vo výške vyše 10 miliónov eur,“ povedal Tkáč. Z prvých rokovaní so zástupcami samosprávy vyplynula podľa neho predbežná dohoda, ako ďalej postupovať. Či tento návrh bude úspešný, závisí od viacerých faktorov. „Bude potrebné hovoriť s veriteľmi o hľadaní kompromisu. Dôležitá bude tiež súčinnosť štátu, ktorý by mal umožniť rozloženie záväzkov Devína do splátok. Dnes sme len na začiatku procesu,“ podotkol finančník.

Bremeno nútenej správy

Starostka Devína Ľubica Kolková, ktorá chce svoj post obhájiť aj v novembrových komunálnych voľbách, pre TASR uviedla, že mestskej časti by pomohlo, ak by Tkáč zaplatil dlhy samosprávy vo výške zhruba päť miliónov eur. Hoci by Devínu viaceré staré dlhy zanikli, vznikol by mu nový dlh voči finančníkovi.

„Pri tom preliatí dlhu by však nastali podmienky, v ktorých by sme zo zákona nemuseli mať vyhlásenú nútenú správu. Bol by to záväzok v rámci nového zmluvného vzťahu, s novým veriteľom a ten by sme vedeli aj reálne splácať,“ deklaruje starostka. Mestská časť podľa nej veľa možností, ako sa zbaviť nútenej správy, nemá.

Zdroj: TASR

Magistrát o Tkáčovej pomoci nevie

Devín žiadal o pomoc tento rok aj hlavné mesto, na ktoré v roku 2014 prešiel legislatívnou zmenou výkon nútenej správy z ministerstva financií. Magistrát však uviedol, že riešenie tejto otázky je veľmi komplikované, či už po stránke finančnej legislatívy, ako aj v rovine dohody na úrovni mesta. O tom, že mestská časť rokuje s Tkáčom, mesto nevedelo.

„Hlavné mesto by ocenilo, keby ako zákonný nútený správca, takéto informácie nemalo z médií,“ uviedla hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer.

Zadlžovanie Devína sa začalo v roku 1996, keď sa vytvorila skupina, ktorá chcela pod hlavičkou mestskej časti vyvíjať realitnú a developerskú činnosť.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM