Webnoviny - Svet

Finančný výbor odporučil parlamentu schváliť rozpočet

WEBNOVINY.SK

Vladimír Tvaroška Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Gestorský finančný výbor odporučil poslancom parlamentu schváliť vládny návrh rozpočtu na budúci rok. Výbor sa na tom uzniesol na štvrtkovom rokovaní hlasmi koaličných poslancov, poslanci Smeru-SD návrh rozpočtu schváliť neodporučili. Návrh štátneho rozpočtu pritom počíta s deficitom na úrovni 3,8 mld. eur pri príjmoch 13,1 mld. eur a výdavkoch v sume 16,9 mld. eur. Zároveň výbor odporučil poslancom vziať na vedomie rozpočet verejnej správy na roky 2011 až 2013.

V konečnom dôsledku by tak deficit rozpočtu celej verejnej správy mal dosiahnuť 4,9 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo by oproti tomuto roku znamenalo pokles schodku o takmer 3 percentuálne body. "Predpokladám, že bude rozpočet schválený s deficitom 4,9 % HDP, to považujem za kľúčové a podstatné. Je možné, že niektoré položky budú v rozpočte zmenené, niektoré zvýšené, niektoré znížené, podstatné je, aby zostal zachovaný deficit tak, ako ho vláda navrhla,“ povedal po rokovaní finančného výboru štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška.

Podľa Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý sa pravidelne k návrhu „zákona roka“ taktiež vyjadruje, sú pritom makroekonomické rámce, na ktorých je návrh budúcoročného rozpočtu postavený, realistické. Napriek tomu úrad pomenoval niektoré riziká. Tým najväčším je asi veľká porcia výdavkov rozpočtovaných z eurofondov, čo sa pri nedostatočnom čerpaní nemusí naplniť. Toto riziko pripúšťa aj Tvaroška, rezort financií však pri ich rozpočtovaní vychádzal z ambícií jednotlivých rezortov, ktoré ich teraz budú napĺňať.

Štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška zároveň pred poslancami finančného výboru konštatoval, že ambíciou novej vlády je tiež zmeniť motiváciu rezortov, aby boli ochotné identifikovať a zbavovať sa nadbytočného majetku. Súčasťou konsolidácie verejných financií by totiž malo byť aj zefektívňovanie verejnej správy, čo však podľa poslanca opozičného Smeru Petra Kažimíra pri súčasnej ambícii samotných rezortov „škrečkovať“ majetky môže byť v tomto smere problém.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM