Webnoviny - Svet

Fínsky parlament dal zelenú finančnej pomoci Portugalsku

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/APHELSINKI 13. mája (WEBNOVINY) – Fínsko v piatok formálne odsúhlasilo poskytnutie finančnej pomoci Portugalsku a rozptýlilo tak obavy európskych partnerov, že krajina by mohla balík zablokovať. Ako oznámil bývalý minister zahraničných vecí Erkki Tuomioja, ktorý šéfuje parlamentnému výboru pre záležitosti Európskej únie, členovia podporujú „vládnu líniu… vrátane účasti na podpornom balíku pre Portugalsko a účasti na dočasnom a trvalom mechanizme stability“.

Súhlas je však podľa neho spojený s určitými podmienkami, ako je odpredaj portugalského štátneho majetku v záujme splatenia dlhu voči krajinám EÚ. Rozhodnutie 25-členného výboru so zastúpením všetkých politických strán dáva ministrovi financií a pravdepodobnému budúcemu premiérovi Jyrkimu Katainenovi potrebný mandát na to, aby 16. mája na stretnutí s rezortnými partnermi z ostatných štátov eurozóny hlasoval v prospech plánu záchrany Portugalska.

Katainen ešte v stredu vyhlásil, že jeho Strana národnej koalície, ktorá zvíťazila v aprílových parlamentných voľbách, dospela k dohode s druhými najsilnejšími sociálnymi demokratmi a obe záchranný úver Portugalsku podporia. Vyjednávania sa stali stredobodom záujmu po tom, ako vo voľbách posilnila svoje postavenie euroskeptická strana Praví Fíni, ktorá pomoc cudzej krajine odmieta, čo vyvolalo obavy, že príslušný návrh v parlamente neprejde.

Poskytnutie záchranného úveru si totiž vyžaduje súhlas všetkých členov eurozóny. Portugalsko uzavrelo dohodu s Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom (MMF) o trojročnom záchrannom úvere vo výške 78 miliárd eur.

O účasti na záchrannom pláne pre Portugalsko musí fínsky parlament definitívne rozhodnúť v priebehu niekoľkých dní po májovej ministerskej schôdzke, najneskôr však do 25. mája, aby Európsky fond finančnej stability mohol získať na trhoch potrebné zdroje, povedal európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. EÚ by mala financie Portugalsku poskytnúť do 15. júna, keď krajina bude musieť splatiť dlhopisy v hodnote 4,9 miliardy eur.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM