Webnoviny - Svet

Firiem s vlastníkom z daňových rajov na Slovensku pribúda

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Záujem slovenských firiem o presun sídla do daňových rajov v prvom polroku tohto roka naďalej stúpal.

Počet slovenských firiem s vlastníkom z daňového raja od konca vlaňajšieho roka do konca júna tohto roka stúpol podľa analýzy Českej kapitálovej informačnej agentúry (ČEKIA) o 6,8 % na 2 931 spoločností. Podiel firiem s vlastníkom z destinácií považovaných za daňové raje na celkovom počte registrovaných spoločností tak na Slovensku dosiahol 1,58 %. Relatívny počet subjektov s vlastníkom z daňového raja na Slovensku podľa spoločnosti stúpa. Koncom roka 2008 tento podiel predstavoval napríklad 1,3 % a koncom roka 2009 1,55 %.

K najatraktívnejším daňovým rajom patrí Holandsko a Cyprus. „Významný rast záujmu slovenských firiem o presun sídla do daňového raja sledujeme už od roku 2008. Globálna dlhová kríza, neistá politická situácia, meniaca sa legislatíva, zlá vymožiteľnosť práva, pochybnosti o účelnosti hospodárenia s verejnými prostriedkami – to sú faktory, ktoré zvyšujú neochotu podnikateľov platiť dane na Slovensku,“ komentuje výsledky analytička spoločnosti Petra Štěpánová.

V Česku je opačný vývoj

Slovensko tak zaznamenáva odlišný vývoj ako napríklad susedná Česká republika. Zatiaľ čo v Česku podiel firiem kontrolovaných z daňového raja dosiahol vrchol v roku 2009 a odvtedy mierne klesá, na Slovensku je vývoj opačný. Počet českých firiem s vlastníkom z daňového raja v prvom polroku 2011 dosiahol 11 571, čo je 3,3 % z celkového počtu registrovaných spoločností. Koncom vlaňajšieho roka tento podiel predstavoval 3,36 %.

Rastie záujem o Cyprus

Medzi slovenskými aj českými podnikateľmi pritom podľa štúdie spoločnosti ČEKIA rastie záujem o Cyprus, a to na úkor doposiaľ najobľúbenejšej krajiny, Holandska. Od roku 2008 sa počet slovenských firiem s majiteľom z Cypru zvýšil o 92 % na 613, zatiaľ čo celkový počet spoločností kontrolovaných z daňového raja vzrástol o 52 % na spomínaných 2 931. Počet firiem s vlastníkom z Holandska pre porovnanie stúpol 44 % na 1 079.

ČEKIA pre svoju analýzu čerpá informácie z obchodného registra. Štatistiky tak podľa spoločnosti predstavujú len „špičku ľadovca“, keďže informácie čerpá výhradne z verejne dostupných zdrojov a zohľadňuje len priamu väzbu medzi vlastníkom a ovládaným subjektom. Podnikatelia pritom aj preto, aby skryli skutočných vlastníkov, často vytvárajú menej prehľadné vlastnícke štruktúry. Česká kapitálová informačná agentúra, a.s. je súčasťou nadnárodnej skupiny Bisnode AB, ktorá pôsobí v oblasti poskytovania digitálnych obchodných informácii v Európe.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM