Svet Správy Rôzne Technológie

Firmy chcú vytvoriť autonómne vozidlá: Najviac patentov majú nemecké automobilky

Nemecké automobilky patria pri vývoji autonómnych vozidiel k svetovej špičke. Podľa štúdie Inštitútu pre nemecké hospodárstvo (IW) až 52 % globálne podaných patentov v oblasti autonómnych vozidiel pripadá práve na nemecké koncerny.

Ilustračný obrázok k článku Firmy chcú vytvoriť autonómne vozidlá: Najviac patentov majú nemecké automobilky
Zdroj: TASR

V prvej desiatke najaktívnejších firiem sa nachádza šesť nemeckých spoločností, z ktorých štyri sú automobilky a dve dodávatelia. Americká konkurencia, ako Tesla či Apple, nehrajú pri vývoji prakticky žiadnu úlohu. Jedinou výnimkou je Google. Nemecké automobilky pritom často čelia kritike, že zaspali tieto nové trendy, vrátane alternatívnych pohonov.

Okrem automobiliek a veľkých dodávateľov, ako Bosch a Continental, aj mnohé technologické firmy pracujú na systémoch pre autonómne vozidlá, no ich podiel na globálnych patentoch je necelých 7 %.

IW preskúmal vyše 5800 z celkovo 9000 patentov pre autonómnu jazdu podaných od roka 2010. Z tohto počtu vyše polovica pripadla na automobilky a takmer tretina na renomovaných dodávateľov.

Na 10. mieste rebríčka firiem je Google s 338 patentmi, na prvom mieste je Bosch s 958 patentmi. Do prvej desiatky sa dostali aj Audi, Continental, BMW, Volkswagen, Daimler, Ford, General Motors a Toyota. Spomedzi automobiliek podali nemecké takmer 47 % patentov, spomedzi dodávateľov pochádzalo z Nemecka až 76 %.

Podľa autora štúdie Hubertusa Bardta však Nemci nesmú zaspať na vavrínoch. Počet patentov od roka 2015 vzrástol až o 60 % a náskok nemeckých koncernov sa pomaly zmenšuje. Niektorý zo softvérových gigantov by si mohol vytvoriť náskok, ktorý už nikto nedoženie.

Konkurenčný boj o úplne alebo čiastočne autonómne vozidlá sa začína už dnešnými asistenčnými systémami. Náskok nemeckých výrobcov podľa Bardta možno preto vysvetliť veľkým podielom prémiových modelov, keďže ich kupci sú ochotní minúť viac peňazí na pokrokové asistenčné systémy.

Paradoxne je väčšina nemeckých motoristov skeptická k autonómnym vozidlám. Podľa prieskumu siete čerpacích staníc Aral si len každý piaty vodič vie predstaviť, že nechá auto jazdiť autonómne.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM