Správy Regióny

FOTO: Ako pokračuje rekonštrukcia SNG? Nahliadnite do jej útrob

Slovenská národná galéria ponúkne po rekonštrukcii viacero verejných priestorov. Ako to momentálne vyzerá v jej útrobách?

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Ako pokračuje rekonštrukcia SNG? Nahliadnite do jej útrob
12
Galéria
Zdroj: TASR

Slovenská národná galéria (SNG) sa má po rekonštrukcii otvoriť verejnosti a ponúknuť viac ako len krásne výstavné priestory. „Chceme byť inštitúciou pre verejnosť. Tým, že sme veľmi veľký areál, do rekonštrukcie vstupuje päť budov, záleží nám na tom, aby vzniklo veľa verejných priestorov, ktoré budú fungovať bez lístka,“ vyhlásila v stredu 3. mája na „kontrolnom dni“ generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá.

Pozitívne novinky

V rekonštruovanej SNG sa podľa nej majú návštevníci dobre cítiť nielen vtedy, keď si idú pozrieť obrazy. Slúžiť na to majú spoločné verejné priestory v areáli galérie. Ich funkčnosť si jej pracovníci vyskúšali už pri projektoch, ako bol letný pavilón. „Veľmi dobre fungoval, na dva roky sa stal prirodzenou súčasťou Bratislavčanov, chceme naň v novom usporiadaní nadviazať.“

Podľa Kusej sa v komunikácii s verejnosťou veľmi osvedčilo aj voľné vstupné. „Prinieslo nám zrazu veľmi veľa nových návštevníkov a umožnilo nám tiež sústrediť sa na nové veci. Skúsili sme to s letným kinom, zistili sme, že nám perfektne funguje aj v starých priestoroch,“ priblížila „kreatívne provizórium“, ktorého súčasťou bol tiež výpredaj katalógov, vytvorenie komunitnej platformy v kaviarni Berlinka, revitalizácia kníhkupectva SNG či rozšírenie ponuky o lifestylové programy.

Galéria využila aj svoj zdigitalizovaný obsah na aktiváciu záujmu o umenie prostredníctvom nového webu webumenia.sk. Jeho návštevnosť vraj už dosiahla tie isté rozmery ako fyzická návštevnosť ľudí v galérii.

Vznikne aj čitáreň či kinosála

Celý areál rekonštruovanej SNG má byť priechodný. Vstúpiť do galérie sa bude dať priamo z Hviezdoslavovho námestia, verejnosť si bude môcť skrátiť cestu do mesta práve cez rekonštruovaný areál. „Chceme prepojiť Štúrovo námestie s Lodnou ulicou, naplánované je prepojenie nábrežia s Paulínyho ulicou dokonca cez dve pasáže, na prízemí by to mal byť mestský parter,“ uviedla Kusá.

Nádvorie so sypanou podlahou s drobnými kamienkami bude tiež prostredím vhodným na trávenie voľného času. V priestoroch bývalého depozitára bude obrovská čitáreň. „Chceme, aby bol areál galérie otvorený sedem dní v týždni, aby sa budova prirodzene používala,“ podčiarkla šéfka inštitúcie, ktorá nechce byť len galériou umenia, ale aj kultúrny areál, vzdelávacie centrum, knižnica či dobrá kaviareň.

Rekonštruovaná galéria bude mať okrem nových výstavných priestorov, budúceho depozitárneho domu aj kongresovú kinosálu s vlastným vstupom, šatňou a toaletou.

Plášť Premostenia SNG, ktoré v roku 2001 uzavreli z dôvodu havarijného stavu, má mať decentnú farebnosť (plánovaná je zlatistá), časť bude presklená. „Dúfame, že rekonštrukcia ukáže, čo je na ňom výborné. Vymyslené je veľmi dlhé pásové panoramatické okno, z ktorého bude krásny výhľad na Dunaj,“ dodala Kusá na margo rekonštrukcie, ktorá ja naplánovaná do konca júna 2019.

Rekonštrukcia SNG (máj 2017)
12
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM