Eva Drugdová Regióny Rôzne

FOTO: Historické klenoty Zvolena: 5 pamiatok v centre, ktoré si zaslúžia pozornosť

Mnohí Zvolenčania vnímajú pamiatky v centre mesta ako samozrejmosť a zabúdajú na to, akú majú hodnotu. Ponúkame vám prehľad 5 z nich. Poznáte ich históriu?

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Historické klenoty Zvolena: 5 pamiatok v centre, ktoré si zaslúžia pozornosť
15
Galéria
Foto: Eva Drugdová / Zdroj: Dnes24.sk

Navštevujete pravidelne Zvolenský zámok alebo si pozriete pamiatky v centre nášho mesta? Možno ich už beriete ako samozrejmosť a nepovažujeme za dôležité, obzrieť si ich. Prinášame vám informácie o tých najvýznamnejších pamiatkach na zvolenskom námestí a snáď vás inšpirujeme, občas sa pri nich pozastaviť. Získate nové poznatky o meste, v ktorom žijeme alebo sa len jednoducho pokocháte ich výnimočnosťou.

Zvolenský zámok

Dominantou Zvolena a jeho pýchou je jednoznačne Zvolenský zámok. Stavba na pôdoryse pravidelného obdĺžnika stojí na miernom návrší a bola vybudovaná ako gotický poľovnícky zámok v rokoch 1370 – 1382 pre kráľa Ľudovíta I. Vzhľadom na hroziace nebezpečenstvo tureckých nájazdov k nemu neskôr pristavali vonkajšie opevnenie. Pôvodný gotický charakter si dodnes zachovalo len prízemie, keďže zámok bol viac ráz prestavaný. Komplexnou rekonštrukciou prešiel v 60. rokoch 20. storočia. Jeho priestory dnes využíva Slovenská národná galéria a v rámci expozícii môžete obdivovať fragmenty stredovekých nástenných malieb či priestorové hodnoty zámku.

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského

Zvolenské divadlo sídli v ďalšej historicky významnej budove, ktorá bola postavená koncom 19. storočia so secesnou ornamentikou. Objekt pôvodne slúžil ako Hotel Grand. V rokoch 1987 – 1994 bol komplexne zrekonštruovaný. Má vybudovaný bezbariérový prístup a špeciálnu lóžu pre imobilných divákov. Sála divadla má kapacitu 334 miest a súčasťou budovy je aj štúdio s kapacitou 91 miest. Je určené pre komornejšie hry a projekty.

Rímsko-katolícky kostol svätej Alžbety

Kostola svätej Alžbety je najstarším sakrálnym objektom v meste a pochádza z rokov 1244 – 1250. Pôvodná ranogotická stavba bola v 14. storočí prestavaná do gotického slohu. Na južnej strane kostola bola pristavená kaplnka Božieho tela. Počas protitureckých bojov sa kostol pri obrane mesta stal jedným zo strážnych bodov. V rokoch 1548 – 1551 na západnej strane kostola vznikla mohutná veža, ktorá okrem zvonice plnila funkciu strážnej a signalizačnej veže. Z pôvodnej stavby sa zachovala krížová klenba a priľahlá kaplnka. Z interiéru je zaujímavá masívna kamenná krstiteľnica z roku 1621 a tri barokové oltáre. V 18. storočí bola na mieste pôvodnej kaplnky postavená Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie.

Evanjelický kostol svätej Trojice

Evanjelický kostol sv. Trojice bol postavený na mieste Bossaniovského meštianskeho domu, ktorý miestni evanjelici zakúpili a v roku 1785 prestavali na skromný kostol. Súčasťou kostola je veža vysoká 38 metrov, ktorá pochádza z roku 1856 – 1857. Pozoruhodný je interiér kostola, pretože objekt je riešený ako trojloďový priestor. Nachádza sa tam tiež socha Krista na oltári a reliéf poslednej večere, ktoré vyhotovil Ján Urban z Olomouca. K historicky cenným predmetom, ktoré sú súčasťou kostola, patria staré kalichy a pateny na Večeru Pánovu z 18. storočia. Za evanjelickým kostolom vo dvore fary býval v prízemnom domčeku v rokoch 1830 – 1832 bývalý kňaz Karol Kuzmány.

Pamätník SNP (Valaška)

Pamätník slúži pre mnohých Zvolenčanov ako bod stretnutia. Aká je však jeho historická hodnota? Podklad pamätníka tvorí kamenná doska obložená poľskou a egyptskou žulou. Na podstavci je v nadrozmernej veľkosti osadená valaška, zváraná z kovu s obojstrannými figurálnymi reliéfmi. Tie vyjadrujú podporu ľudu bojovníkom v povstaní. Autormi sú architekt Jozej Lacko a akademický sochár Ján Kulich. Pamätník bol odhalený 29. augusta 1974 pri príležitosti 30. výročia SNP.

V priloženej galérii si môžete pozrieť historické klenoty Zvolena!

V OBRAZOCH: Pamiatky v centre Zvolena
15
Galéria
Foto: Eva Drugdová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM