Regióny Rôzne

FOTO: Ive učaroval smalt, začala tvoriť svoje sny pretavené ohňom aj do šperkov

Iva Javorčíková sa venuje výrobe šperkov a obrazov. Ako si spomína na svoje začiatky a čo ju najviac inšpiruje? Viac prezradila v rozhovore.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Ive učaroval smalt, začala tvoriť svoje sny pretavené ohňom aj do šperkov
Zdroj: Iva Javorčíková

Iva ma 52 rokov a spolu s manželom sa stará o penzión v Mýte pod Ďumbierom. V penzióne má svoju dielničku, v ktorej vytvára výnimočné šperky a obrazy. My sme ju vyspovedali v krátkom rozhovore.

Kedy ste v sebe objavili talent?

Neviem, ale asi po mame som zdedila snahu stále niečo tvoriť. Vyšívanie, paličkovanie, tkanie, macramé.., neskôr keramika. Až som raz dostala, ešte ako dieťa, anglicky písaný časopis o rôznych výtvarných technikách. Nie veľmi som tomu ale rozumela, ale keď som zbadala smaltovacie prášky, vypaľovaciu piecku, medený plech, doslova mi to učarovalo. Nechápala som, ako sa to dá, až neskôr som v umelecko – priemyselnej knižnici pátrala a dozvedela som sa, čo sú smalty, na čo sa používajú a ako s nimi pracovať. Smalt je špeciálna nízkotaviteľná sklovina, ktorá sa okrem hrncov dá využiť aj na výtvarné účely – hlavne šperky a rôzne dekoratívne predmety. Používať sa začala už v starovekom Egypte a Číne. Vypaľuje sa pri teplote 800 – 900°C.

Čo vás na tom tak uchvátilo?

Mňa od začiatku fascinovalo, ako sa smalt v ohni rozteká a dokonale splyne s medeným podkladom. Presvitanie medi, hra farieb a múdre predvídanie náhody, to je na smaltovaní úžasné.

Zdroj: Iva Javorčíková

Ako vyzerala vaša prvotina, spomeniete si?

Už nie. Viem len, ako v začiatkoch som bola rada, keď sa mi smalt vôbec roztavil na sklárskom kahane a o nejakej konkrétnej predstave nebolo ani reči. Študovala som vtedy na vysokej škole chemicko-technologickej, analytickú chémiu silikátov, zameranie na sklo a keramiku. Až keď som sa dostala k vypaľovacej peci a prvým kvalitným umeleckým smaltom z Nemecka ( vtedy západného). Odvtedy sa venujem tvorbe šperkov a obrázkov – technika vypaľovaný smalt na medi. Na tvorenie používam práškové smalty.

Čo najradšej vytvárate?

Najradšej robím obrázky, môj malý svet, sny a túžby pretavené ohňom.

Získali ste za svoju tvorbu aj nejaké ocenenia?

Už počas štúdia som sa zúčastňovala na rôznych podujatiach – napr. Salón mladých výtvarníkov, aj s oceneniami. Po zoznámení sa s mojím manželom, som získala aj ďalšie technické znalosti a on, sám výtvarne zameraný (maľba, drevorezby), mi výdatne pomohol sa zdokonaliť. Aj keď sám so smaltami „bojuje“ a ako hovorí, nikdy nebude vedieť smaltovať ako ja, naučil ma, ako opracovať meď, tvarovať ju priestorovo tepaním a tiež mi aj pomáha.

Kde môžeme vidieť prípadne kúpiť si vaše výrobky?

Spoločne s manželom sme mali veľké množstvo autorských výstav. Ja smalty a on drevené plastiky. Veľakrát sme kombinovali smalt a drevo. Svoje dielka predávam v rôznych obchodíkoch a galériách po celom Slovensku. S odstupom času, keďže nás teraz pracovne vyťažuje práca v penzióne, výstavy už nerobíme, čo je škoda. Čas na tvorbu je hlavne v mimo sezónnom období. Tiež sa zúčastňujeme spoločne s inými amatérskymi výtvarníkmi na jarmokoch ľudových remesiel a podobných akciách, kde máme možnosť prezentovať sa.

Kde získavate inšpiráciu?

Jednoznačne príroda, hory, kvety, to je nekonečná studnica nápadov. Tvorba je relax, bez toho sa to nedá a najviac pôžitku mám, keď som vo svojej dielničke a manžel si „klopká“ do drievka vedľa v jeho dielni. Nemusíme sa vôbec rozprávať, ale vieme, že sme tam.

Na ktorý svoj kúsok ste obzvlášť hrdá?

Urobila som veľa smaltov. Hrdá som na všetky, ktoré sa podarili podľa predstáv a niekomu urobia radosť. No najviac ma teší, keď sa na mňa niekto obráti, že potrebuje darček pre najlepšieho priateľa. Veľa mojich vecí putuje do celého sveta, alebo keď nečakane stretnem ženu, ktorej som niečo robila na objednávku a ona môj smalt má na sebe, vtedy viem, že je to „ono“. A všetko treba robiť s láskou.

Pozrite si krásne smaltované výtvory v priloženej fotogalérii!

V OBRAZOCH: Nádherné diela šperkárky spod Ďumbiera
19
Galéria
Zdroj: Iva Javorčíková
Zdroj: brezno.dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM