Správy

FOTO: Kaštieľ v Rusovciach aj jeho park majú kompletne obnoviť do roku 2023

Projekt rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky zhltne viac ako 75 miliónov eur bez DPH. Po rekonštrukcii bude kaštieľ slúžiť ako účelové zariadenie na najvyššej reprezentatívnej úrovni.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Kaštieľ v Rusovciach aj jeho park majú kompletne obnoviť do roku 2023
6
Galéria
Zdroj: TASR

Do roku 2023 by mal byť kompletne zrekonštruovaný kaštieľ v Rusovciach, vrátane objektu čeľadníka a historického parku.

Rekonštrukcia kaštieľa

Projekt rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky (NKP), s odhadovanými nákladmi vo výške viac ako 75 miliónov eur bez DPH, v pondelok predstavil Úrad vlády SR spolu so zástupcami Združenia NKP Rusovce, víťaza verejného obstarávania na projektovú dokumentáciu rekonštrukcie.

„Kaštieľ bude slúžiť ako účelové zariadenie na najvyššej reprezentatívnej úrovni, objekt čeľadníka a záhrad historického parku verejnosti, pre ňu bude sprístupnených 81 percent z celkového obnoveného areálu s rozlohou 16 ha,“ informovala Beáta Durdíková zo Združenia NKP Rusovce, ktoré tvoria Dopravoprojekt a. s., a Metroprojekt Praha a. s.

„V prípade kaštieľa sa ráta s komplexnou rekonštrukciou exteriérov kaštieľa, jeho fasád či stavebných zásahov vrátane inžinierskych sietí. V interiéri kaštieľa sa zachovajú a obnovia všetky historické výmaľby, povrchy stien a stropov,“ uviedla Durdíková. Interiérový mobiliár bude nový, korešpondujúci s architektúrou. "Budú sa tu tiež nachádzať i originály obrazov a gobelínov, ktoré sú uložené v depozite Slovenského národného múzea,“ dodala.

Budova čeľadníka a park

V rámci budovy čeľadníka sa počíta s kompletnou rekonštrukciou. Fasáda sa má vrátiť do podoby známej z historických fotografií. Budova bude prístupná pre verejnosť. "V zastrešenom a presvetlenom nádvorí bude i sobášna sieň, prízemie objektu poskytne priestor pre múzeum, komunitné centrum i reštauráciu,“ informoval architekt Jaroslav Méheš.

Kompletná revitalizácia čaká aj park, historické záhrady sa majú vrátiť do podoby, akú mali na začiatku 20. storočia. V plánoch je obnoviť zachovanú časť terasovej záhrady aj s fontánou, terasy na východnej i južnej časti kaštieľa, dva altánky i polkruhovú kamennú lavicu so stolom.

„Park bude mať nové osvetlenie, pribudne i približne 100 nových lavičiek, pri vstupoch do parku budú cyklostojany,“ spomenula niektoré detaily krajinná architektka Tamara Reháčková. „Kompletne obnovené budú i trávnikové plochy, počíta sa s vysadením 114 stromov, 755 kríkov, 17 000 trvaliek a 341 000 okrasných cibuľovín,“ dodala.

Verejné obstarávanie

Rozpočet počíta s nákladmi 54,9 milióna eur na rekonštrukciu kaštieľa, rekonštrukcia čeľadníka je rozpočtovaná na 17,5 milióna eur a park s historickými záhradami na 3,3 milióna.

„Sú to vstupné čísla, s ktorými pôjdeme do verejného obstarávania, očakávame, že súťaž vygeneruje nižšiu cenu,“ uviedol Peter Kostolný z Úradu vlády SR. Financovanie podľa jeho slov počíta so zdrojmi zo štátneho rozpočtu v rámci ročných tranží, prípadne s použitím grantov, napríklad fondov EHP.

Úrad vlády predložil v pondelok na medzirezortné pripomienkové konanie návrh na zabezpečenie financovania rekonštrukcie NKP Rusovce, vrátane priľahlého areálu. "Po schválení materiálu vládou ÚV vyhlási dve nadlimitné verejné obstarávania – jedno na zákazku služieb Arboristika a druhé na stavebné práce, pričom aj toto obstarávanie bude pozostávať z dvoch častí – rekonštrukcie kaštieľa s potrebnou infraštruktúrou a rekonštrukcie krajinnej architektúry,“ informoval Kostolný.

Kaštieľ v Rusovciach s parkom je národnou kultúrnou pamiatkou evidovanou v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. Je v správe Úradu vlády SR. Zámer pokračovať v jeho obnove schválil kabinet v auguste 2012.

Takto by mohol vyzerať kaštieľ v Rusovciach:

Kaštieľ v Rusovciach - vizualizácie
13
Galéria
Zdroj: Úrad vlády SR
Zdroj: YouTube.com
Zdroj: YouTube.com
Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM