Svet Zo zahraničia

FOTO: Na Červenom námestí sa konala vojenská prehliadka ku Dňu víťazstva

Rusko vo štvrtok oslavovalo 74. výročie víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom tradičnou vojenskou prehliadkou na moskovskom Červenom námestí. Na oslavách sa zúčastnil aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko, ktorý sedel na čestnej tribúne nad ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Na Červenom námestí sa konala vojenská prehliadka ku Dňu víťazstva
17
Galéria
Zdroj: TASR

Danko bol jediným predsedom parlamentu z členských krajín Európskej únie, ktorý sa na oslavách Dňa víťazstva v Moskve zúčastnil.

Na prehliadke bolo podľa agentúry TASS 130 kusov modernej kolesovej a pásovej vojenskej techniky a 13.600 vojakov, ku ktorým na úvod podujatia prehovoril prezident Putin.

Vojenská prehliadka sa začala defilé Preobraženského pluku osobnej gardy s legendárnou víťaznou zástavou, ktorú vojaci Červenej armády v máji 1945 vztýčili na budove Ríšskeho snemu (Reichstagu).

Putin vo svojom príhovore počas prehliadky kritizoval údajné skresľovanie druhej svetovej vojny v niektorých krajinách. Vyhlásil, že v situácii, keď v niektorých štátoch „nehanebne klamú svojim deťom“ o vojne a „zrádzajú svojich predkov“, je povinnosťou každého chrániť pamiatku skutočných hrdinov vojny.

„Spomienka na Veľkú vlasteneckú vojnu – na pravdu o nej – je našou povinnosťou. Dnes môžeme sledovať, ako v mnohých krajinách vedome skresľujú vojnové udalosti a bratríčkujú sa s tými, ktorí zabudli na česť aj ľudskú dôstojnosť a slúžili nacistom. (V týchto krajinách) nehanebne klamú svojim deťom a zrádzajú svojich predkov,“ uviedol v tejto súvislosti ruský prezident.

Na tohtoročnej prehliadke sa pre zlé počasie nezúčastnilo letectvo. Nad Červeným námestím malo pôvodne preletieť 74 lietadiel a vrtuľníkov.

Na Červenom námestí sa konala vojenská prehliadka
17
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM