Eva Mikulová Správy Zo Slovenska

FOTO: Novinka v košickej zoo: Pribudli malí ľudoopi, konkrétne dva samce gibona zlatolíceho

Gibony zlatolíce žijú na malom území vo Vietname, Laose a Kambodži. Sú monogamné, vytvárajú páry na celý život. Žijú v rodinných zoskupeniach, spolu rodičia a deti.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Novinka v košickej zoo: Pribudli malí ľudoopi, konkrétne dva samce gibona zlatolíceho
5
Galéria

Pred týždňom pribudol do našej ZOO nový druh primáta. Patrí do skupiny malých ľudoopov. To, čím vás na prvý pohľad upúta, sú dlhé predné končatiny. Slúžia mu na pohyb v korunách stromov, čiže na rúčkovanie.

Spievajú

Ráno a večer sa ozývajú hlasitým spevom. „Dva samce gibona zlatolíceho sme na odporúčanie koordinátora európskeho záchranného programu (EEP) získali zo ZOO Olomouc. Ide o súrodencov. Baxi sa narodil 15. apríla 2011 a Budy 22. októbra 2013,“ informovala nás hovorkyňa zoo Eva Malešová

Gibony zlatolíce žijú na malom území vo Vietname, Laose a Kambodži. Sú monogamné, vytvárajú páry na celý život. Žijú v rodinných zoskupeniach, ktoré tvorí rodičovský pár a maximálne štyri mláďatá, ktoré sú závislé od svojich rodičov.

Samica po sedemmesačnej gravidite rodí len raz za dva – tri roky jedno mláďa, keďže obaja rodičia sa o potomka dlho starajú. Samicu od samca spoznáte na prvý pohľad. Samec je čierny so zlatými lícami, samica má krémovožltú farbu s čiernym chocholkom na hlave.

Živia sa ovocím, plodmi, listami, kvetmi, ale aj hmyzom. Gibony patria v prírode medzi ohrozené druhy. Hlavným dôvodom ich úbytku sú klčovanie pralesa a lov. „Košická ZOO participuje od minulého roku na projekte záchrany gibonov rodu Nomascus vo Vietname. Príchod gibonov zlatolícich do Košíc môžeme považovať za prelomovú udalosť. Prvý raz v histórii totiž chováme zástupcov ľudoopov,“ dodáva E. Malešová.

Zdroj: kosice.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie