Jakub Forgács Rôzne Technológie

FOTO: Obdivuhodná zbierka Bystričana Viliama. Vlastní vyše 4000 mobilov

Toľko mobilov len tak neuvidíte. Viliam Meleg prezradil viac o svojej veľkej zberateľskej vášni.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Obdivuhodná zbierka Bystričana Viliama. Vlastní vyše 4000 mobilov
20
Galéria

Mobilný telefón vlastní v tejto dobe už takmer každý. Bystričan Viliam Meleg ich však má o niečo viac. V jeho zbierke aktuálne nájdete vyše 4000 kúskov rôznych značiek. O svojej nevšednej záľube nám porozprával viac v rozhovore.

Vlastníte obdivuhodnú zbierku mobilných telefónov. Kedy sa u vás objavila táto vášeň?

Pred niekoľkými rokmi bolo v správach, že staré tlačidlové telefony sa vracajú, sú zas obľúbené a že sa zas dvíha cena niektorých telefónov. Tak som si povedal, že všetky telefóny, čo máme doma, popozerám, nabijem a predám aj po pár eur na inzertných portáloch. A tak som začal hľadať nové kryty. Potom som stretol dvoch kamarátov, s ktorými prišla reč na staré telefóny a tí mi dali zadarmo niekoľko sto kusov. Začal som ich repasovať a predávať. Našiel som stránky s dielmi na telefóny, o ktorých sa človeku ani nesníva. Po pár mesiacoch mi to prerástlo cez hlavu a už som niektoré krásne mobily, čo som mal len po jednom, nechcel predávať, ale nechával som si ich, a tak má zbierku. Teraz je to vyše 4000 telefónov, 2000 batérií, určite zo 1000 nabíjačiek, rôzne púzdra, káble, slúchadlá.

Sú kúsky vo vašej zbierke funkčné, resp. ich aj opravujete?

Niektoré telefóny si aj opravujem v rámci svojich možností, schopností a vedomostí. Nemám ešte komplet profesionálne náradie, ale všetky telefóny sa snažím repasovať, aby boli funkčné a aby vyzerali ako nové. Ide už o závislosť a potrebujem denne poskladať minimálne jeden. Na ťažšie opravy alebo odblokovanie akéhokoľvek telefónu mám v Bystrici kamaráta v servise, ktorý mi zatiaľ opravil takmer všetko. Snažím sa, aby bolo všetko funkčné.

Viete približne vyčísliť, koľko telefónov aktuálne vlastníte?

Vlastním celkovo asi 4000 telefónov, no z niektorých modelov mám viacero kusov. Ale čo sa týka modelov, mám asi 700 rôznych. Kamarát, majiteľ múzea v Dobšinej má podľa rekordu 1300 jedinečných modelov.

Vedeli by ste vyčísliť ich hodnotu?

Hodnotu mojej zbierky radšej ani nejdem predpokladať. Stačí si už len spočítať, že mám 4000 kusov a cena jedného je minimálne 2 eur.

Zbierate nejaké konkrétne značky alebo sa v tomto vôbec neobmedzujete?

Zbieram všetko, ale najobľúbenejšie mám Nokie a jednoznačne najkrajšie sú Sony Ericssony.

Na ktoré kúsky ste najviac hrdý?

Sú to Nokie 3310. Tých mám originál 32 farieb s originálnymi a väčšinou novými krytmi.

Ako sa dostávate k novým telefónom. Sú miesta, kde ich vymieňate alebo zháňate modely, ktoré vám chýbajú?

Telefóny aj vymieňam, ale najmä zháňam a kupujem aj v rôznych zberateľských skupinách na Facebooku, alebo na internetových bazároch. Ľudia ma už poznajú, a tak mi občas aj niečo darujú. Zavše mi niečo ponúknu aj zo zrušenej predajne. Aktuálne mám aj na Facebooku rôznych priateľov, zberateľov zo Slovenska, Čiech, ale vyše 100 priateľov mám aj z Indonézie .

Čo na túto záľubu hovorí vaša rodina?

Rodina na to už nehovorí nič. Samozrejme, doma telefóny nemám, ale sú uskladnené inde. Miesto by som si rád nechal pre seba.

Doma máte tisíce mobilov, koľko však aj aktívne používate?

Používam jeden dotykový nový telefón kvôli prichádzajúcim mailom, ale inak používam bežne ešte dva, jeden sústavne. Potom ďalšie podľa chuti, alebo si vezmem telefón, na ktorý mám veľa nových krytov. Niektoré telefóny by som nikdy nepoužíval, lebo mi to srdce nedovolí. Mohlo by sa im niečo stať, spadnúť, alebo sa ošuchnúť, a tak budú len „na polici v hrnci“.

Keď sa práve nevenujete svojmu hobby, ako najradšej trávite voľný čas?

Voľný čas nemám. Buď niekde ideme s rodinou alebo stále skladám telefóny.

Pozrite si v priloženej fotogalérii obdivuhodnú zbierku mobilov Viliama Melega!

V OBRAZOCH: Zbierka mobilov Bystričana Viliama, akú len tak neuvidíte
20
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie