FOTO: Obnova bystrickej škôlky ešte neskončila. Deti si ju už napriek tomu užívajú

Po dlhých mesiacoch sa malí škôlkari vrátili do tried. MŠ Na Lúčkach uviedli do predčasného užívania.

Jakub Forgács

Zrekonštruovanú 30-ročnú Materskú školu (MŠ) Na Lúčkach na banskobystrickom sídlisku Podlavice odovzdali do predčasného užívania. V pondelok o tom informovala hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Marhefková.

„Aj keď stavebné práce pokračujú na poslednom z pavilónov MŠ, nič nám nebránilo v tom, aby sa škôlkari po piatich mesiacoch vrátili naspäť do svojich vynovených tried. Spokojnosť na tvári riaditeľky, učiteliek i šťastných detí hovorí za všetko. Som presvedčený, že nové bezpečné priestory skvalitnia škôlkarom pobyt, pedagógom i zamestnancom prevádzku a výchovno-vzdelávací proces,“ konštatoval primátor Ján Nosko.

Na obnovu MŠ získala samospráva nenávratné finančné prostriedky z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Suma po verejnom obstarávaní sa pohybuje vo výške 665 613 eur. Spoluúčasť mesta tvorí 33.280 eur a nevyhnutné výdavky sú takmer 28 887 eur. Ďalších 100 000 bolo vyčlenených z prebytku rozpočtu na obnovu vnútorných priestorov.

Opatrenia na zníženie energetickej náročnosti tohto objektu spočívali v zateplení obvodovej steny, striech, spojovacích chodieb, stropov, vo výmene okien, dverí, osvetlenia či elektrických rozvodov. K ďalším krokom patrila komplexná obnova systému ústredného kúrenia či teplej vody. Mesto opravilo i prízemné terasy a vybudovalo bezbariérový vstup. Začiatok rekonštrukcie však odkryl aj nepredvídané práce, ktoré neboli súčasťou projektu.

„V niektorých miestnostiach sme po odstránení pôvodných podláh zistili, že podkladová vrstva je popraskaná a musí sa opraviť. V ďalšej z tried sme po vybúraní betónového poteru odkryli starý kanál pre rozvod teplovodu. Počas čistenia kanalizačných potrubí v budove sme narazili i na poškodenú kanalizáciu a upchatú rúru. S nepredvídanými prácami sme sa museli vysporiadať tak, aby nespôsobovali problémy pri ďalšom užívaní MŠ,“ vysvetlil Vladimír Brieda, vedúci oddelenia investičnej výstavby a riadenia projektov magistrátu.

Pozrite si spomínanú škôlku v priloženej fotogalérii!

Zdroj: TASR

Odporúčame