Správy Rôzne

FOTO: Slovenskí a maďarskí potápači na spoločnom výcviku, trénovali trhacie práce pod vodou

Vojenskí potápači Ozbrojených síl SR a Maďarských obranných síl absolvovali v uplynulom týždni spoločný medzinárodný letný výcvik v Ženijnom prápore Sereď a na jazere Čierna voda.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Slovenskí a maďarskí potápači na spoločnom výcviku, trénovali trhacie práce pod vodou
5
Galéria
Zdroj: TASR

Výcvik bol zameraný na trhacie práce pod vodou. Spôsobilosti pod vodou si precvičovalo 15 slovenských a deväť maďarských vojakov.

"Spôsobilosti a zručnosti slovenských vojenských potápačov sú na špičkovej úrovni. Sme variabilní a dokážeme plniť široké spektrum úloh – od prieskumných cez infiltračné až po trhacie práce. Počas tohto výcviku sme sa zamerali na odstraňovanie nevýbušných zátarás pod vodou, akými sú napríklad betónové ihlany,“ vysvetlil Michal Ščepko zo Ženijného práporu Sereď.

Medzinárodná spolupráca je dôležitá pre obe strany. „Výcvik so slovenskými potápačmi vytvára pre nás podmienky na to, aby sme výrazne posunuli kvalitu spôsobilostí našich vojenských potápačov,“ uviedol veliteľ skupiny maďarských potápačov László Bagi najmä v súvislosti s praktickým cvičením.

Praktický výcvik v potápaní mal nielen zdokonaliť potápačské zručnosti cvičiacich, ale ich aj pripraviť na prípadnú nutnosť ničenia lodí a tiež objektov a stavieb na vodnej prekážke. Vojaci museli zladiť spoločné postupy, aby boli schopní dokonale sa orientovať v sťažených podmienkach. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.

FOTO: Slovenskí a maďarskí potápači na spoločnom výcviku
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM